В късния следобед на неделния ден в социалната мрежа бе публикуван видеоклип на млада жена от Перник, която бие и тормози невръстното си 3-годишно момиченце. Насилническите действия започват с думите "защото баща ти не те обича, не обича и мен...", а кадрите са заснети от 32-годишната майка. Мнозина споделят в публикации, че дори не са успели да изгледат докрай видеото, в което има насилие от майка към дете. Тук е важно обаче да изкажем адмирации към обществото, което не остана пасивно. Веднага след видяното десетки хора сигнализираха институциите и още в същия ден майката бе задържана, а детето - изведено от семейството. Тук обаче искам да обърнем внимание на нещо друго. Само за няколко часа видеото бе споделено от хиляди потребители в социалните мрежи. А някои медии, борейки се за рейтинг и погазвайки всички етични норми, също публикуваха или излъчиха това видео. Доколко са спазени етичните правила за отразяване на деца и какви могат да са последиците за едно дете от масовото показване на малтретирането му?
"Видях видеото, публикувано на профилите на мои приятели в социалната мрежа и първото нещо, което направих, е да ги помоля да го изтрият. Видях това видео, публикувано и от някои регионални и онлайн медии. Чест прави на големите медии, че те не го разпространиха. Общественият отзвук на казуса има две страни. От една страна общественият натиск постигна положителен ефект за детето, защото ако това видео не беше показано, насилието със сигурност щеше да продължи. Но от друга... отрицателните аспекти, отражението, което това видео ще има за детето и неговото бъдеще. Министерството на труда и социалната политика и Агенцията за социално подпомагане имаха много бърза реакция по случая, а и също призоваха чрез страниците им в социалната мрежа клипът да не се споделя, както и снимки на детето", коментира Симона Велева - доктор по конституционно право и експерт по медийно право, част от екипа-създатели на Пътеводителя за етично отразяване на деца в медиите.
"Това е едно от най-трудните видеа, които съм гледала, въпреки че като журналист съм се нагледала на какво ли не и съм стискала зъби заради това, че трябва да знам фактите. Като журналисти и професионалисти обаче трябва първо да мислим за детето. Много хора публикуваха видеото, разбирам защо, от емоция, това видео предизвиква гняв, хората търсят справедливост и смятат, че така могат да помогнат. В много регионални медии и сайтове видеото бе публикувано, но ми направи добро впечатление, че бързо след това в някои от тях бе свалено, а националните телевизии не си позволиха да го излъчат. Това е добър знак. В последните две години следим много внимателно медийната обстановка, свързана с отразяването на деца и в конкретния случай медиите се спряха и не публикуваха видеото. Факт е и това, че много хора, които публикуваха видеото, подадоха и сигнал към институциите. Т.е. на това дете се помогна, благодарение на реакцията на хората", допълни журналистът Мария Милкова, която също е сред създателите на Пътеводителя.
В ситуация като тази всеки може да се допита именно до Пътеводителя за етично отразяване на деца в медиите, създаден от УНИЦЕФ и АЕЖ-България, който може да бъде открит онлайн. "Като всеки пътеводител, и той предлага помощ и напътствия, когато се чудим как да не се отклоним от пътя. А пътят, който сме избрали, е този на отговорните професионалисти, които винаги поставят на първо място най-добрия интерес на детето. Пътеводителят е предназначен за всички журналисти, независимо дали работят в телевизия, радио, онлайн или печатно издание. Отделна глава е посветена на фото- и видеозаснемането на деца, а последната част се отнася до специалистите по връзки с обществеността и рекламната дейност", пише в увода.
"Добре е да имаме предвид тези въпроси и да си ги „задаваме наум“, когато подготвяме тема или репортаж, посветени на деца", каза още Симона.
- Убедени ли сме, че разкриването на самоличността на детето няма да му навреди?
- Сигурни ли сме, че материалът ни и присъствието на детето в него няма да създадат усещане за срам или неудобство?
- Възможно ли е подобни усещания да се появят след години, когато детето е вече възрастен?
- Сигурни ли сме, че материалът не накърнява достойнството на детето?
- Убедени ли сме, че не експлоатираме детето с цел да направим материала по-въздействащ?
Юристът Симона Велева обърна внимание и на друг сериозен проблем, а именно публикуването на голи снимки на малки деца.
"Бих искала да призова всеки един родители, а и не само, когато публикувате снимки на деца в социалните мрежи, да си задавате същите контролни въпроси и най-вече "бих ли искал аз моята снимка на 3 години да бъде позиционирана по този начин онлайн пред погледа на възрастни, които аз всъщност изобщо не познавам."
Цялото интервю на Елеонора Тахова със Симона Велева и Мария Милкова чуйте в звуковия файл...
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..