Слушатели на Радио Благоевград и собственици на домашни любимци поставиха важни въпроси, свързани с пътуването в чужбина с домашен любимец – има ли нови изисквания, трябва ли да бъдат направени нови здравни тестове и сертификати на животните, са част от питанията. Потърсихме за коментар д-р Марина Иванова, директор на Българския офис на Фондация „Четири лапи“, според която, изискванията не са сложни и са едни и същи за пътуване с домашен любимец във всички страни от Европейския съюз.
„Във връзка с Covid-19 е добре все пак, преди да предприемем пътуване, да проверим, какви са изискванията в съответната държава и дали има нови такива, първо за нас хората, а след това и за животните, които ни придружават. Иначе, необходимите документи за пътуване в чужбина с домашен любимец, са регламентирани от Европейския съюз и са общо 5 на брой - поставен микрочип и европейски паспорт на животното, в който се поставят стикерите на направените ваксини, са два от най-важните. Важно е също така, всеки домашен любимец да бъде ваксиниран против бяс, като ваксината трябва да бъде направена минимум 21 дни преди пътуването. Освен тези документи, в повечето държави се изисква и така нареченият „здравен сертификат“ на животното или декларация за здравното му състояние. Важно е да правим сезонното обезпаразитяване на домашните любимци, независимо, дали ще пътуваме зад граница с тях или не“ – обясни д-р Иванова. Тя съобщи още, че засега не се изискват тестова за Covid-19 за животни или подобни документи, защото коронавирусите, от които страдат животните, са съвсем други от този в момента.
Ветеринарният лекар коментира и доколко е удачно да ходим на море с домашния любимец, като най-често това е куче.
„Най-важното е винаги да носим със себе си вода и купичка за вода, за да не отива животното да пие от солената вода, защото това обикновено води до стомашни проблеми. Другото важно е да осигурим сянка на домашния любимец, защото при тези високи температури, те лесно прегряват“ – посъветва д-р Марина Иванова, според която, дали да водим кучето си на море, зависи и от неговия темперамент.
Според нея, има животни, които не обичат водата, а други които обичат да се къпят с нас, редно е да се съобразим и с околните около нас хора, да не оставяме домашния любимец да ги притеснява.
По отношение на опасността от прегряване или получаване на топлинен удар на домашния любимец, д-р Иванова посъветва да го наблюдаваме и при първи симптоми, като учестено дишане, вялост и липса на енергия, да потърсим ветеринарен лекар.
„Никога, през лятото, не оставяйте домашния любимец сам в затворен автомобил, дори и за 5 минути, защото това може да бъде фатално за него. Добре е да проверим предварително, дали плажът, който ще посетим е достъпен и за домашните любимци, това зависи и за хотела, в който ще отседнем“ – допълни още д-р Марина Иванова.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с д-р Марина Иванова:
Народният представител Ангел Славчев, заместник-председател на Комисията по електронно управление и член на Комисията по околна среда и води в 49-ото Народно събрание, връчи наградата в категория „Кауза“ на Bright Awards 2025 на Яница Домусчиева от Сдружение „Св. Св. Йоаким и Анна“ – организацията, която стои зад благородната инициатива по..
2024 година беше година на оцеляването за Община Благоевград. От 2025 година обаче ще е година на действието. Бюджетът ще позволи да направим инвестиции по редица ключови проблеми, най-вече инфраструктура и градска среда, както и да направим инвестиции в хората. Няма шега, в края на март за първи път от шест години Общината няма просрочени задължения...
Катедра „Социология“ към Философския факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“ организира Национална студентска конференция на тема „Модерният свят през погледа на младите социолози“. Събитието е посветено на 30-годишнината от обособяването на социологията като самостоятелна специалност във висшето училище. „В рамките на..
"СигналИн" - платформата за сигнали на Община Благоевград 2023, е номинирана за награда "Свободен електрон" 2025. Системата за подаване на сигнали на Община Благоевград има за цел да повиши гражданската активност за отстраняване на нередности на територията на общината. Поставените чрез сигналите проблеми се насочват по компетентност за..
Детска градина „Щастливо детство“ в Благоевград е първата в областния център, която въвежда екообразованието по методологията на световната програма „Екоучилища“. Целта е по интерактивен начин да се повиши теоретичното и практическо равнище на най-малките по въпроси, свързани с опазване на околната среда. "Всяка учебна година имаме теми и..
Редица инициативи и програми за учениците и студентите от Благоевград подготвя общинското ръководство в областния център. Обединените им усилия с двата университета - Американския университет и Югозападния университет, вече дават резултати. През изминалата седмица се проведе Панаир на кариерата, в който участваха десетки представители на..
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..