Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боровата гора над Благоевград се съживява

 „Боровата гора над Благоевград се съживява, успешно се възстановяват и останалите борови насаждения в региона, които бяха нападнати от Ръждивата борова листна оса – опасен вредител, който нанесе огромни поражения върху боровите насаждения през пролетта“ – съобщи инж. Дамян Дамянов, директор на Югозападното държавно предприятие. Това стана по време на среща с медии и експерти в местността „Заева поляна“ над Благоевград – едно емблематично и обичано от жителите и гостите на града място, известно с Православния кръст, но и с красивата борова гора, която за съжаление доскоро изглеждаше като изсъхнала. 

 Инженер Дамянов обясни, че поради обективни причини, най-вече пандемията от COVID-19, планираното пръскане на площите в края на април не е било реализирано, поради невъзможността да бъде наета фирма за целта.

„Знаете, какво бе състоянието на площите, ръждиво-кафяви. Имаше доста становища, че нарочно ги оставяме така, за да може след това да ги изсечем. Ние още тогава казахме, че това е вредител, който нанася щети, но не фатални. Тоест, иглолистата пожълтяват и опадват, но самото дърво е живо и в рамките на два – три месеца се възстановяват иглолистата, което може да се види във всички дървета наоколо“ – обясни инж. Дамянов.

  Той бе категоричен, че подобно е положението и в другите, около 330 огнища в Югозапада – от Дупница до Кресна, навсякъде иглолистните дървета се съживяват, но продължават да се правят наблюдения, какво се случва с вредителя.

  Директорът на Югозападното държавно предприятие съобщи още, че тази есен се планира пръскане срещу боровата процесионка в Горско стопанство – Петрич. Вече са сключени договорите с фирмите за третирането на площите с препарати.

  В момента основната задача на експертите е да се наблюдава естественото възобновяване в освободените площи и да се прави  залесяване, което тази година е с 1500 декара повече, отколкото средногодишното. Тоест, над 4500 декара ще залеси предприятието, като една голяма част ще бъдат в площите, които пострадаха от пожара в Кресненското дефиле.

  „Какавидите вече са в почвата. През август и септември се взимат проби от специални площадки, които се изпращат в Лесозащитна станция – София. Там, в лабораторията определят колко са женски, колко са мъжки, по това определят жизнеността им, дали следващата година ще са в диапауза или ще са жизнени, и прогнозираме дали ще се налага пръскане. И миналата година беше извършено, ние знаехме, че ще е силно нападението, но поради обективни причини, пръскането бе невъзможно“  – обясни инж. Вера Станишева от Югозападното държавно предприятие, според която в средата на декември ще стане ясно, дали ще е необходимо пръскане през пролетта на следващата година или не.

 Инж. Дамянов съобщи още, че в петък е приключил одитът по сертификацията на предприятието по международни стандарти, получаването на сертификатите и лиценза се очаква до два месеца.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39

Честваме Световния ден на географските информационни системи

На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава  възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...

публикувано на 20.11.24 в 09:48

Защо е важно да внесем цвят в зимния си гардероб?

Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..

публикувано на 19.11.24 в 19:49

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..

публикувано на 19.11.24 в 14:00

WWF стартира кампанията си „Абонирай се за природата“

Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...

публикувано на 19.11.24 в 11:58