Поскъпване на някои плодове и зеленчуци в разгара на земеделския сезон, отчетоха миналата седмица от Държавната комисия по стоковите борси и тържища. Според анализа, цената на оранжерийните домати се е повишила с около 15 %, а на краставиците с около 8 %. По-висока е цената и на прасковите и кайсиите.
Според Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища, „потребителската кошница“ в момента е 74 лева, тоест тя е с 5 лева по-скъпа от същия период на миналата година.
Защо са по-скъпи доматите?
По отношение на доматите има поскъпване с около 30 ст. този месец, като в момента цената на едро е 1.72 лв. за килограм.
„Вече 7 или 8 година, в началото на август се предлагат по-малко домати, защото се минава от оранжерийно към полиетиленово и полско производство, и се получава едно такова изместване в цената. В сравнение с 2019 година, цената на домата сега е по-евтина с 40 ст. На практика, към момента имаме по-евтини зеленчуци, спрямо същия период на миналата година“ – коментира експертът.
Оризът е най-поскъпналият хранителен продукт в момента
„Най-скъпият хранителен продукт, спрямо миналата година, е оризът и това се дължи на логистични проблеми в световен мащаб и то в държави като Малайзия и Индонезия, които са най-големите производители, с оглед и на Covid – кризата. Оризът сега се задържа една цена от 2.35, при 1.89 миналата година“ – уточни още Владимир Иванов.
На какво се дължи по-високата цена на кайсиите?
Неблагоприятният климат през пролетта се отрази негативно върху качеството на кайсиите тази година, които са по-скъпи с около 80 ст., в сравнение с миналата година. При прасковите, цената е със 17 ст. по-висока от 2019, но при тях реколтата не е компрометирана, както е при кайсиите.
„През есента трябва да очакваме по-ниски цени на ябълките, защото качеството засега е много добро“ - допълни председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
Цената на месото, в сравнение със същия период на миналата година е с около 70 ст. по-висока, останалите хранителни продукти запазват относително стабилни ценови стойности. Това са закономерни, нормални пазарни явления, плод на взаимодействие между търсене и предлагане.
„Това, което е характерно за 2020 е лошото проявление на цените през ранната пролет, вследствие на неприятния климат и донякъде, от психологическите влияния на Covid – кризата“ – каза още Владимир Иванов.
Занижено е търсенето на хранителни продукти
Заради, Covid-кризата и намалелите разходи в туризма, се наблюдава по-малко потребление на хранителни продукти през последните месеци. Затова допринасят и протестите в държавата.
„Политическата криза също влияе върху пазарната картина, така например 2014 г. бе по-скъпа от сегашната 2020“ – коментира Владимир Иванов.
Според него, реколтата от пшеница у нас тази година ще бъде почти 5 милиона тона, което напълно ще задоволи нашия пазар. В световен и европейски мащаб тази година реколтата от пшеница с около 30 милиона тона по-малко, в Русия обаче, има 5 милиона тона повече. Ние сме нетен износител на пшеница, много важно е колко точно ще се изнесе.
Интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов можете да чуете в звуковия файл – >
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..