Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р М. Баймакова: При Лаймската болест изключително важна е навреме поставената диагноза

Д-р Магдалена Баймакова

„Въпреки че се намираме в тежка епидемична ситуация, не трябва да забравяме, че има и други инфекциозни болести, към които да бъдем особено внимателни.  При поява на симптоми, при наличие на т.нар. епидемиологична  анамнеза при контакт с кърлежи, животни, с престой в ендемични райони, трябва да потърсим среща със специалист. Най-разпространеното заболяване на нашите географски ширини е Лаймската болест. Причинителят е т.нар. Borrelia burgdorferiкомплекс, като този бактерии има разновидности. Има особености на разпространението на причинителя за САЩ и Европа. Налице са малки разлики в клиничното протичане при тези причинители. Правя това уточнение ,защото има хора, които сами се самодиагностицират и лекуват. Не се обръща внимание на детайлите, които са много важни, както за диагнозата, така и за лечението“ – каза в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ специалистът от Катедра „Инфекциозни болести“ във Военномедицинска академия-София.

  Лаймската болест преминава през три стадия. Кърлежите, които пренасят борелията, могат да пренесат и други микроорганизми. „Болестта се развива от дни, седмици, месеци, години, което създава проблем при диагностицирането. Най-характерни са кожните прояви на болестта – на мястото на ухапването се развива много характерен кожен обрив. Възможно е този обрив бавно и постепенно да се увеличи, много рядко е възможна появата на сърбеж и дискомфорт. Възможно е да се образува т.нар. лимфоцитом – малка подутина, възелче, най-често в областта на ушната мида при децата. Също и около зърното на гърдата с лека подутина и зачервяване, без никакви други симптоми. Това е нещо, което често се пропуска, но забележим ли тези 3 кожни прояви през летния сезон ако пациентът спомене, че има съмнение за ухапване от кърлеж –това е достатъчно без да е необходимо да се правят кръвни тестове.“

  Лаймската болест е лечима, но навреме трябва да бъде поставена диагнозата и да започне лечението. По-трудно е терапевтичното повлияване, когато има засягане на нервната система с менингиална симптоматика и засягане на черепно-мозъчните нерви, както и парези. Болестта може да засегне и сърцето. Засягат се и ставите с прояви на артрит. “Всичко зависи от това, кога ще бъде поставена диагнозата, болестта се лекува, но въпросът да се ориентираме, че лекуваме този тип инфекция“.


Д-р Баймакова постави акцент върху превенцията. Най-добрият начин да се защитим от Лаймска болест е за се защитим от ухапвания от кърлежи, най-вече, когато сме навън в планина, гора и други места, където има вероятност за кърлежи. Да имаме защитно облекло и да ползваме репеленти. Никога да не се опитваме сами да отстраним кърлежите, тъй като подобни действия увеличават многократно риска от заразяване с кърлежопреносими болести. 

Срещу лаймската болест няма ваксина.

Д-р Магдалена Баймакова в интервю на Лалка Радкова можете да чуете в звуковия файл – > 



 

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28

Милена Статева: Реалният живот е много по-интересен от измислените филми в Холивуд

Милена Статева е доктор по социология, социален психолог , част от авторския екип на платформата „Климатека“. Тя изследва темата как масовата култура, по-специално киното гледат към климатичните промени. „ Киното е изключително важно, защото то създава един балон, в който живеем и който  ни оформя като личности “  подчерта в интервю за Радио..

публикувано на 22.04.24 в 09:19

Анжела Родел: Преводачът изгражда мостове между различни култури

Анжела Родел е американка по рождение и българка по душа. Родена е в щата Уисконсин. Следва в университета в Йейл, където за първи път чува българска народна музика и тя завинаги остава в нейното сърце. От десетилетия живее в България, говори, пее и превежда от български на английски език. През 2014 година получи българско гражданство за..

публикувано на 20.04.24 в 09:36

Методи Байкушев: Нов дълг от 14,5 млн. лв. няма да увеличи финансовата тежест за хората

Поемането на нов дълг в размер до 14,5 милиона лева няма да увеличи финансовата тежест за гражданите.  В момента ние плащаме по около 340 000 лева всеки месец главници и лихви по седем кредита. Само миналата година Общината изтегли кредити в размер на 10 милиона лева. През юни месец пък предстои да погасим окончателно дълг от 2019 година. Той е..

публикувано на 19.04.24 в 13:09

Великденски акции в Кочериново

Великденски инициативи организират от „Заедно за успех“ в Кочериново. По традиция екипът на сдружението обединява усилия заедно с учениците от Средно училище „Христо Ботев“ в града. В навечериeто на светлия празник в арт работилниците деца и младежи ще изработват креативни изделия, с които ще се включат в благотворителния базар. Това..

публикувано на 19.04.24 в 11:29