Като част от живота и духа на свободния „Орловград”, както протестиращите наричат блокирания „Орлов мост”, в четвъртък беше представена новата публицистична книга на Пламен Даракчиев – „ДНК на прехода”. Със сигурност едва ли би могло да се намери по-подходящо място за премиерата на този действително изстрадан през изминалите 30 години и повече текст – откровение на дисидента, журналист, общественик, чиято респектираща с чистите си тонове биография поколението, преживяло падането на комунизма, на Берлинската стена, добре познава. Името му се свързва със съдбата на традиционните десни политически сили, които у нас се възприемат като носители на социалната и политическата промяна. В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бученска в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“ на Радио Благоевград с Пламен Даракчиев:
Пламен Даракчиев е роден през 1953 г. в Ямбол. Понастоящем живее в София. Магистър е по журналистика, специалност „Печат“, в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Работил е във вecтници в мecтния и цeнтpaлния пeчaт. Като кореспондент на „Народна младеж“ за Хасковска област е бил уволнен заради участието си в създаването и развитието така наречените неформални сдружения преди 10 ноември 1989 г. Учредител е на независимия синдикат „Подкрепа” и негов първи секретар. Преди падането на Живков участва в щафетна гладна стачка в защита на арестуваните дисиденти. Като депутат във ВНС и един от 39-те, напуснали го и обявили гладна стачка през 1991 г., бойкотира приемането на новата Конституция. Малцина са чували, че на 4 ноември, по-малко от седмица преди вътрешнопартийния преврат, на бюрото на Тодор Живков са сложени десетина досиета на най-опасните дисиденти. Едното е именно на Пламен Даракчиев.
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..
В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":
„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен, комуникативен тип. И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..