Вече 22 години екологичното сдружение „За Земята“ организира високопланински почиствания и кампания за по-отговорно планинарство. Доброволческата инициатива преминава под мотото „Боклукът - в раницата“. Тази година, заради епидемичната обстановката, акцията бе по-кратка по време и с по-малък брой участници. „Почиствахме в района на хижа „Семково“ в Рила планина, направихме и няколко лъча към хижа „Македония“, близките езера и пистите, тъй като там винаги има много замърсяване. Извозени бяха над 110 чувала с боклук, най-вече от пластмаса, но има доста автомобилни гуми, дори матраци, което е удивително за високите части на планината“, разказа за Радио Благоевград Данита Зарачинова от сдружението „За земята“. Надеждата за следващата година е акцията да бъде по-мащабна и за повече дни. Намерението е тя да се осъществи в Стара планина, като конкретният район за почистване ще бъде определен по-късно.
„Кампанията „Боклукът – в раницата“ е една от най-старите природозащитни масови инициативи в България. Нейното начало е през 1999 година и оттогава са премахнати от най-високите части на България повече от115 тона отпадъци. Благородното дело привлича, вдъхновява и мотивира доброволци от цялата страна, на различна възраст, но най-вече млади хора. Остава актуална и дългосрочната цел да се почистят не само замърсените терени и премахнат нелегалните сметища, но и да се научат повече хора на отговорно отношение и поведение към отпадъците и планината.
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..