Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световно признание за българската инициатива „Аз избирам чашата за многократна употреба“

Сабина Максимова


Българската екологична инициатива „Аз избирам чашата за многократна употреба“ бе отличена със златен медал в световното състезание „2020 BEYONDPLASTIC AWARD“. Четири години след старта на начинанието, над 4 300 деца от 64 детски градини в 17 града на България замениха  пластмасовите чаши с иноксови. „За огромна радост имаме пробив, имаме една детска градина  в Благоевград  – ЦДГ №2 „Света Богородица“, както и детската градина №5 „Вела Пеева“ в град Перник. Дано повече хора последват този пример“, каза в интервю за Радио Благоевград Сабина Максимова, автор, двигател и лице на инициативата „Аз избирам чашата за многократна употреба“.

Осем милиарда тона пластмасов отпадък е произведен и изхвърлен в природата от 50-те години на минали век до наши дни. „Съвсем буквално, цялата Земя е опасана с пластмасов отпадък. Едната стратегия за справяне с него е решението, което са намерили колегите от Замбия – рециклиране, а другата е да спрем кранчето на пластмасовото замърсяване. Да престанем да използваме пластмасата еднократно, да я изхвърляме и завещаваме на поколенията след нас“, поясни Сабина Максимова споделеното първо място със Замбия в световната еконадпревара. Специално внимание тя отдели на опасностите за здравето на децата от употребата на пластмасови чаши и на широко разпространената заблуда, че изделията от пластмаса са много по-хигиенични и по-чисти. Факт е, че  90% от тези на пазара нямат сертификат за стерилност.

Според Сабина Максимова,  българското общество е готово за влизащата в сила от 2021 година директива на ЕС, която забранява използването  на пластмасови изделия за еднократна употреба. „Достатъчно много хора вече са запознати с проблема и разбират всичките му проявления за здравето и за бъдещето на нашите поколения“, убедена е Сабина Максимова.

За конкурса„2020 BEYONDPLASTIC AWARD“

Конкурсът открива и награждава най-добрите екологични инициативи в четири направления: “Най-практично решение за намаляване използването на пластмаси”, “Най- иновативен подход”, „Най-красиво решение“ и  „Най-добра инициатива в образованието“, където българският проект поделя първото място с проекта „URetain“ от Замбия. Сред отличените са още представители на Сомалия, Обединеното кралство, Чили, Нидерландия, Бразилия, Германия. „Нашата мисия е да освободим света от пластмасите за еднократна употреба, защото през последните десетилетия ние превърнахме планетата Земя в сметище за пластмасов боклук“, казват организаторите на конкурса.

Цялото интервю на Росинка Проданова със Сабина Максимова чуйте в звуковия файл:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30