Националните знамена символизират редица неща, с които един народ би искал другите народи да го асоциират. Много от европейските държави са променяли знамената си в хода на историята и българското не е изключение от правилото. Последната промяна на националното ни знаме е на 27 ноември 1990 година, когато е премахнат от него националният герб. Преди месец едно захвърлено знаме от служител на НСО предизвика недоволството на българите. Tе реагираха остро и осъдиха това поведение. Българският трикольор присъства и на всички протести, които започнаха в началото на миналия месец. Демонстрантите в Благоевград всяка вечер развяват българския трибагреник. Какво символизира той за тях?:
„Народност, сила, духовност. То ни е запазено в Конституцията – десета точка – знаци, знаме, герб, химн на България. Всичко е застъпено в Конституцията. Аз съм служил, като повечето по-възрастни, знамето се вдигаше всяка сутрин и се затваряше всяка сутрин. Това беше в армията основно нещо“, сподели един от протестиращите.
„Българщината. Българското знаме е всичко за мен. Винаги ми е под ръка. На терсата, в двора...“, каза благоевградчанка, която всяка вечер е на протестите в града и развява българския трикольор.
Българската армия е единствената сила в света, която никога не е губила флаг, въпреки факта, че е участвала във всяка важна война. Нито един музей в света не може да се похвали, че притежава българско бойно знаме. След Освобождението страната ни е губила битки, но никога армията ни не е позволявала да бъде пленено наше знаме.
„Няма и да падне. Трябва само под него да стоят велики и горди хора. Като се развява знамето хората трябва да знаят за какво стоят и за какво слушат химна, какво означават трите флага, че означават свобода, сила и духовност. Кръв пролята във всички битки, зеленината на планините и белият цвят е свободата“, казва едни от протестиращите в Благоевград.
„Националният флаг е светиня и не бива да се пипа дори с мръсни ръце, не бива да се пипа и с мръсна душа“, допълва още той
Исторически погледнато, националните знамена са инструменти на войната, те са неотменима част от идеята за превъзходство. Но днешните протестиращите използват националния флаг за едно - обединение на българите, без значение от политическата им принадлежност.
Днес, на 11 януари, отбелязваме Световния ден на думата „благодаря“ – красива българска дума, която съдържа в себе си думите „благо“ и „дар“. Именно за благото на дара разговаряхме в предаването „С усмивка в събота“ с 11-годишната Мартина Димитрова, която дари за втори път грижливо поддържаната си коса на онкоболни деца. Мартина е родена и..
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..