Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филмът „Котка в стената” в селекцията на Европейските филмови награди

3
Кадър от филма "Котка в стената"

    Първият игрален филм „Котка в стената” на провокативния режисьорски тандем Мина Милева и Весела Казакова получи поредното международно признание със селекцията си за Европейските филмови награди 2020.
    Над 3 800 членове на Европейската филмова академия ще имат възможността да гласуват за лентите, състезаващи се за най-добър режисьор, актьор, сценарий, оператор, монтаж, звук и други в Рейкявик през месец декември 2020 г. Сред избраните пълнометражни филми са световноизвестни вече заглавия като: португалският носител на Златен леопард „Виталина Варела”, номинираният за „Оскар” „Корпус Кристи” от Полша, новият филм на Агнешка Холанд „Шарлатан”, награденият във Венеция „Атлантис”, Украйна, също испанският Нетфликс фурор „Платформата”.
    Припомняме, че комедийната драма „Котка в стената”, засягаща важни политически и социални въпроси, имаше своята световна премиера миналата година в основното състезание на един от най-старите и реномирани кино фестивали в Локарно. „Скрийн интернешънъл” го постави на челно място в световните летни фестивали, а  немското списание „Максимум синема” го класира четвърти в тяхната селекция от 11 най-добри филми в Локарно през 2019 г. Носител е на наградата на международната критика от Варшавския филмов фестивал, както и на наградата за дебют от последния 37-ми Фестивал на българския игрален филм „Златна роза”. През месец юли „Котка в стената” взе приза за най-добър български игрален филм на 24-тия международен филмов фестивал София Филм Фест, а после бе отличен с още две награди – на публиката и на младата критика на международния руски фестивал на името на Андрей Тарковски в област Иваново – ЗЕРКАЛО.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38

Проф. Лизбет Любенова: Нашето Възраждане започва именно като културно

В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":

публикувано на 22.12.24 в 20:16

Доц. Елена Азманова: Празникът е споделяне на радост

„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен,  комуникативен тип.  И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Общественият разговор за семейството, децата и брака става все по-важен и по-труден

От почти  две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 20.12.24 в 15:36

Представят нематериалното културно наследство на България

Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..

публикувано на 20.12.24 в 14:05

Магията на Коледа – от миналото до днес

С   изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..

публикувано на 20.12.24 в 13:57

Димитър Урдев: Земеделието трябва да бъде национален приоритет и в крак с новите технологии

Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..

публикувано на 20.12.24 в 11:14