Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Театралната режисьорка Василена Радева: Целият народ слуша в момента, слуша и се променя

4
Василена Радева
Снимка: Анна Русева

„Ей това е снимката на моята лична нова година!” – написа в профила си в социалните мрежи момичето с небесния поглед, застанало на фона на палатките и залеза на „Орлов мост”, или Орловград, както го наричат протестиращите. Дори не е необходимо дълго да се вглеждате в чертите ѝ, за да разпознаете Василена Радева, вече утвърдено име сред театралните режисьори.

Това, че е смела и непримирима, че и има способността да „прокарва кислород във вените”, както казват приятелите ѝ, не е изненада за онези, които я познават. Ще припомним, че тя е от артистите, които вярват, че болките и проблемите на деня трябва да са предмет на изкуството, защото въздействието от сцената е „много по-градивно, отколкото разрушителността на живота“.

В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“ на Радио Благоевград с Василена Радева:


Василена Радева е родена през 1982 г. в Провадия. Завършва най-напред немска езикова гимназия във Варна, а след това – през 2006 г. – специалността „Режисура за драматичен театър” в класа на проф. Пламен Марков в НАТФИЗ “Кр. Сарафов”.

Носител е на престижни театрални награди: „Аскеер“ – за дебют, „Икар“ – за най-добро представление, и на приза за полет в изкуството „Стоян Камбарев“ за забележителната си работа върху пиесата на Торстен Бухщайнер “Nordost – приказка за разрушението” – разтърсващ документален спектакъл, който повече от десетилетие не слиза от репертоара на Младежкия театър.

Заедно с режисьорите Гергана Димитрова и Младен Алексиев е в основата на Организацията за съвременно алтернативно изкуство и култура „36 маймуни”. Името ѝ се свързва с редица социални каузи и независими некомерсиални проекти. Със съпруга си Нейтън Купър имат собствена театрална компания – „Паник бутон Театър“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38

Проф. Лизбет Любенова: Нашето Възраждане започва именно като културно

В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":

публикувано на 22.12.24 в 20:16

Доц. Елена Азманова: Празникът е споделяне на радост

„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен,  комуникативен тип.  И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Общественият разговор за семейството, децата и брака става все по-важен и по-труден

От почти  две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 20.12.24 в 15:36

Представят нематериалното културно наследство на България

Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..

публикувано на 20.12.24 в 14:05

Магията на Коледа – от миналото до днес

С   изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..

публикувано на 20.12.24 в 13:57

Димитър Урдев: Земеделието трябва да бъде национален приоритет и в крак с новите технологии

Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..

публикувано на 20.12.24 в 11:14