Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-скъпите зеленчуци ще оскъпят зимнината тази година

4
Пазарният ден в Благоевград
Снимка: Елеонора Тахова

Цените на плодовете и зеленчуците в края на август са по-високи, в сравнение със същия период на миналата година и по-ниски от началото на извънредното положение през март – сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържища за последната седмица на август. Според анализа, от началото на миналия месец, цените на храните по стоковите борси и тържищата са поскъпнали с 2.47%, а на годишна база, а спрямо 28 август 2019 година, са се повишили с 11.12 на сто.

Кои са причините?

„Като цяло, имахме едни пикови стойности в дните 20 – 24 август, специално на доматите и това е така, защото нямаше домати, особено при полските домати имаше компрометирани насаждения. Сега обаче, има едни намаляващи тенденции и те са свързани с нива от 1.90 лв., хубавият оранжериен домат падна на 1.72, полският на 1.20 на едро. При краставиците, съотношението на цената при оранжерийните и полските, е като през 2019 година. Интерес будят зеленият и червеният пипер, които доста дълго се движат в интересна плоскост, като зеленият пипер е с 12 % по-евтин от миналата година, а червеният е по-скъп с 9 %, но това е свързано с разместване на насажденията“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.

По-скъпа „потребителска кошница“

При плодовете също има движение в цените, особено при прасковите, кайсиите, дините и гроздето има изместване на цената с около 10 %. Това означава, че спрямо зеленчуците, „потребителската кошница“ е по-скъпа с около 1 лев  , спрямо миналата година, и с 4 лева при основните хранителни продукти. Общо, „потребителската кошница“, спрямо 2019 година, сега е по-скъпа с 5 лева.

„Всички тези изменения се наблюдават като тенденция след края на 2019 година и заради коронавируса. Към момента, само оризът е продуктът повлиян от коронавируса, чиято цена се е повишила с около 35 ст., но това се дължи на логистични причини. Тоест, от началото на годината досега, има едно задържане на цените на основните хранителни продукти, с някои изключения“ – уточни още експертът.

Колко ни струват туршиите тази година?

Според Владимир Иванов, ако миналата година сме заплатили за туршии около 20 лева, тази година ще заплатим с два – три лева повече.

От Държавната комисия по стоковите борси и тържища отчитат още, че от началото на извънредното положение през март досега, има понижение на цените на основните хранителни продукти на едро с 4,79 на сто. Според експерта, това се дължи на свитото търсене, особено при доматите, които на доста места не са с добро производствено качество. 

Каква е пазарната тенденция?

„Пазарът на храни е най-малко променящият се пазар, най-стабилният, с най-силна конкуренция и с най-нединамични цени. По отношение на пазара на дребно, имаме си редовните недостатъци, недобри търговски практики и съответно, някъде имаме неоправдани разлики в цените над 70 – 80 %. Затова се обръщам към потребителя, нека следи ценовата гама на едро, тъй като тя показва пулса на пазара, да сравни цените и да си направи сметката, дали си заслужава да си даде парите за една или друга, некоректна търговска практика на даден търговец“ – посъветва Владимир Иванов.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:

Чушки, домати, краставички, както и сезонни плодове - това се търсеше днес на пазара в Благоевград. Цените обаче в началото на този септември са по-високи от миналогодишните. Въпреки това търсене има, а при по-големи количества и отстъпки. Традиционно през есента спада цената на плодовете и зеленчуците, но дали в следващите дни ще има намаление, търговците не се наемат да кажат. Подробностите чуйте в репортажа на Елеонора Тахова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Родители, учители, дори и ученици с апел: Ограничаване на социалните мрежи за малолетни

Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..

публикувано на 19.12.24 в 10:24

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16

Добрият пример - село Копривлен, което срещна децата си със света на изкуството

Отправяме вниманието си  към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в  малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..

публикувано на 18.12.24 в 12:18

Осъзнават ли своята Аз-ефективност учениците в Благоевград?

Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..

публикувано на 18.12.24 в 11:08

Граждани изпратиха над 5000 становища до МЗХ в подкрепа опазването на горите в България

Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..

публикувано на 18.12.24 в 10:36

Илия Лазаров: Приемането ни в Шенген е поредната стъпка към пълната ни европейска интеграция

„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..

публикувано на 18.12.24 в 10:15

Природата има четири сезона и всички си струват гледането

Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..

публикувано на 17.12.24 в 12:42