ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е единственият български университет, който спечели проект „Емпатия 2020“ по програма „Жан Моне“, част от „Еразъм +“ на Европейската Комисия. Целта му е да повиши знанието за европейската култура през 20-и и началото на 21-и век сред бакалаври, магистри и докторанти. В рамките на тригодишния проект ще бъде създаден сайт и издаден сборник с академични разработки. В него ще бъдат включени между 70 и 80 студенти от различни курсове и факултети. Ръководител на проекта е проф. Мирослава Кортенска, която представи проекта в ефира на Радио Благоевград.
Проф. Кортенска: Това е европейски успех за нашата наука и нашия университет. Нашият проект е класиран между първите 20 от 240 спечелили проекти. Поне двойно повече са тези, които са кандидатствали. Програмата „Жан Моне“ е доста елитарна, доста трудна за реализиране. За нас резултатът е добър. Ние ще обучаваме в продължение на три години с проф. Йоана Спасова от БАН магистри, студенти, докторанти от ЮЗУ „Н. Рилски“ по програмата „Емпатия 2020“. Ще споделим европейски опит по отношение на културата и изкуствата през 20-и и началото на 21-и век. Студентите ще получат на ниво европейско качество знания за емпатия, за присъединяване към тези ценности, които носи културата на Европа.
Водещ: Това ли стои в основата на проекта?
Проф. Кортенска: Да, всъщност ние имаме такива обучителни курсове във Факултета по изкуствата за културата на 20-и век. С този проект гостувах по програма „Еразъм“ и изнасях курса в чужбина, а сега вече ще обучаваме и наши студенти по теми, по които ние по-късно ще направим сайт, за да бъде по-достъпно знанието за по-голям кръг хора, да не остане само в този тригодишен курс. По програма „Жан Моне“ имаме и научна част. Ние трябва да издадем един сборник с нашите изследвания, публикации във връзка с темата за културата на 20-и и началото на 21-и век и какви са нейните влияния специално в България и Източна Европа.
Водещ: Колко студенти ще обхванете в този тригодишен курс?
Проф. Кортенска: Ще бъдат между 70 и 80 през трите години. Програмата стартира сега, с откриването на новата учебна година. Така е по проект. През тези три години ние ще обучаваме хора от най-различни курсове и профили, които се занимават с процесите в културата от Факултета по изкуства.
Водещ: Финансирането какво е?
Проф. Кортенска: Финансирането не е голямо, то е във връзка с преподавателската част и след това с издателската част и правенето на сайта. Финансирането е някъде около 70 000 евро. То ще се раздели в трите години. Тук не става въпрос за печелене на голяма субсидия, а за печелене на нещо престижно. Ние за втори път кандидатстваме с проф. Спасова и вече имаме резултат.
Бих искала чрез вашата медия да призова наши студенти с интерес към проблемите на изкуствата и културата по време на модерната епоха и постмодерната, нещо много актуално, много интересно, визуално, атрактивно, да проявят интерес и да се включат сами, да заявят своето участие по този проект. Ние ще допускаме и допълнително студенти, които искат да се включат в програмата. Това са много интересни теми, атрактивни, например за видеоарта, непознати форми за модерно изкуство или за попарта. Те са по-малко познати форми на модерно изкуство, които са много популярни в Европа и целия свят. Ние ще можем да привлечем и по-широк кръг от хора чрез конференция, да се видят някои последни постижения на постмодернизма. Няма да се занимаваме със скучни неща, а с атрактивни форми на съвременно изкуство и вече новата култура как се формира през 21-и век.
Интервюто с проф.Мирослава Кортенска можете да чуете в звуковия файл:
Под светлините на рампата – така определихме радиосрещата с актрисата от Благоевград Лили Сучева, която играе роля в най-новия български филм „Терапия“, с премиера в кината след броени дни. Тя играе в различни постановки и в ДТ “Никола Вапцаров”, и Народния театър „Иван Вазов”, Театър "Българската армия". Признава, че напоследък повече..
Преди 13 години Черниче придоби титлата „Първото евросело в България“. Тогава с финансиране по ЕП „Развитие на селските райони“ изцяло е реновирана инфраструктурата на селото. „През всичките тези години ние сме се стремили да поддържаме имиджа и доброто име на селото, да надграждаме и да получаваме всичко това, от което имаме нужда, за да бъдем не..
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..