Между 28 август и 3 септември тази година държавите-членки на Европейския съюз съобщиха за 37 случая за инфекция с WNV/Западнонилска треска/ при хора. Гърция – 23, Италия 7, Испания 5 и Румъния 2. Всички случаи са съобщени от райони които са били засегнати през предишните сезони на предаване. Тази седмица два случая са съобщени от Гърция – 1 и Испания 1. Няма съобщения за случаи на инфекция с WNV или смъртни случаи при хора от съседните на ЕС страни. Има ли случаи в България със Западнонилска треска?
„В България към този момент няма регистрирани случаи. По данни на Европейския център за контрол и превенция на болестите през този сезон се наблюдава пик, от началото на сезона са 159 човешки случаи. В България няма регистриран случай, въпреки, че ни сме близо до рискови зони като Гърция – особено северната и част, Румъния. Вирусът циркулира, но в периода на пандемия, тъй като повечето случаи са безсимптомни, не се търси това заболяване“ – каза в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор“ гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Катедрата по инфекциозни болести във Военномедицинска академия – София.
Западнонилската треска е вирусно заболяване от т.нар. трансмисивни болести. „В случая говорим заболяване, предавано чрез комари. Комарите са вектор и чрез ухапване, ако те са инфектирани с вируса, могат да заразят хората. Вирусът циркулира между комарите и птиците. Хората, които извършват надзора следят за заболели птици –гарвани, сойки, сови, ястреби, които се заразяват помежду си като предават заболяването пак чрез комарите. Включвайки комарите в общата картина – те са малкия играч, който успява да пренесе вируса и да подържа циркулацията на вируса и съответно да заразява и хората“.
В повечето случаи инфекцията е безсимптомна при хората. Един от пет инфектирани развива температура, поради това може да се асоциира с летен грип, тъй като са налице сходни симптоми – температура, мускулно-ставни болни, гадене, повръщане, общо неразположение. „Някои от тези симптоми са характерни и за covid-19 и става още по трудно човек да се ориентира. Големите проблеми са свързани с неврологичните прояви – менингит, енцефалит, полиомиелит. От тези хора с невроинвазивна форма при 1 от 10 може да се стигне до смърт. Тези, които ще оцелеят развиват продължително време остатъчни неврологични прояви – слабост в крайниците, хронична умора“.
Лечението на заболяването не е специфично, фокусът е патогенетичното и симптоматично лечение.
Най-важните превантивни мерки са насочени към максимално ограничаване разпространението на комарите в населените места. Мерките, които всеки може да приложи, трябва да бъдат ориентирани към предпазване от ухапване от комари. „Не трябва да позволяваме в домовете ни , в открити помещения, да се задържа вода. Когато излизаме навън, ако не сме със защитно облекло – да използваме репеленти. Ако намерим умрели птици, трябва да сигнализираме властите и да не ги пипаме с голи ръце“.
Чуйте в звуковия файл разговора с д-р Магдалена Баймакова:
„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен, комуникативен тип. И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..