Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Час по мислене: Колко са важни менталната аритметика и меморика?

България е една от страните, в които менталната аритметика и мемориката става все по-популярни и помагат на все повече деца и младежи да подобрят представянето си в училище и да добият по-голямо самочувствие за знанията и уменията, които имат и развиват. Историята на менталната аритметика започва в Древния изток преди няколко хиляди години. Тогава се създава този неповторим способ, който стимулира развитието на двете полукълба на мозъка.

Менталната аритметика е подходяща за всички деца. И за тези, които обичат математиката и цифрите, подходяща е и за децата, които се страхуват по един или друг начин от цифрите. Имат притеснения като работят с тях. Мемориката пък е система за развитие на образното и системно мислене. Използва се сбор от най-различни техники. Тя е полезна за всеки. Не само за децата, но и за хора на нашите години“, разясни Лиана Стефанова – логопед, шахматист и преподавател по развиващите ума науки в Благоевград.

Освен бързото смятане наум с големи числа и много на брой операции (което е по-скоро полезен страничен ефект) децата неусетно и увлекателно хармонизират работата на мозъка. Това дава резултат в много области – децата подобряват представянето си в училище, концентрацията, самостоятелността, креативността.

Относно менталната аритметика няма деца, които да не могат да се справят. Има деца, които не проявяват интерес и достатъчно желание да се опитат да потренират малко. За вкъщи им даваме домашни, които са 10-15 минути на ден. Те не са много. Въпреки това оказва голямо влияние ако ги правиш и съответно за децата, които не го правят - те видимо изостават. За 2-3 месеца се вижда разликата. Методиката не е за някакви гениални деца. Тя е за всички деца стига да имат желание. Трябва да помогнат и самите родители. Ние работим и с тях. И на тях им даваме задачи как да им помагат. Най - сериозните резултати са когато започнат да декламират стихотворение и в същото време да смятат. Това за мен е първият сериозен успех.“, каза Георги Бачев, преподавател в Благоевград.

Интересен е фактът, че страната, в която менталната аритметика е почти като религия е Китай. Там се изучава и в държавните училища и то 6 години. 

Разговорът с Лиана Стефанова и Георги Бачев чуйте в звуковия файл =>



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

При майсторите Стефан и Стефани в Земен

Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..

публикувано на 22.01.25 в 14:41

Професия акушерка – орисана да помага на новия живот

На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква  любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград  Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..

публикувано на 21.01.25 в 16:50

„Дъжд от Любов“ – новото музикално вдъхновение на Явор Велчев - Яви

Музиката на  „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името  „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..

публикувано на 21.01.25 в 16:35

Промените в Закона за ДДС ще изсветлят бизнеса с имоти

Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..

публикувано на 21.01.25 в 09:28

Красимир Герчев: „Старчевата“ е жива! Коренът ѝ е тук, в Разлог!

Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..

публикувано на 20.01.25 в 12:27

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00