Интернет и социалните медии вече са неизменна част от ежедневието ни, а заедно с това и новите форми на изкуство. Съвременният човек на изкуството има възможност да изразява себе си по множество различни начини. Това може да стане чрез пърформанси, хепънинги, флуксуси и всякакви пространства, в които може да се изрази съвременния художник или поет например. Социалните мрежи се превръщат не само в място, където младите хора могат да показват себе си и да комуникират, те стават място, където всеки може да изразява себе си. Искра Нончева, по полулярна в социалната мрежа като Иси, събира хиляди последователи и почитатели на стиховете, които пише.
„Пиша от трети клас и първо започнах с едни малки детски приказки. Имаше период, в който бях спряла да пиша, но се случи нещо и започнах отново. Започнах и да публикувам в социалните мрежи и видях, че се харесва. Хората споделят, че откриват себе си в моите текстове, но се надявам да намират и забавната страна.“, споделя Искра.
Като нова форма на изкуството, така може да определим интернет поезията. Споделянето на текстове в социалните мрежи обаче има две страни – положителна, но и отрицателна, предупреждава младата писателка:
„Помогнаха ми социалните мрежи. То от там се и тръгна. Определено помагат, но колкото помагат, толкова и ощетяват понеже има хора, които публикуват без нашето име и това винаги ме е дразнило. Контактувам и с много млади автори, творящи в социалните мрежи“.
Искра Нончева е автор на книгата „Аз съм Иси“. На мнение е, че публикуването на текстовете в интернет не отблъсква читателите да притежават книгата, а напротив:
„Колкото повече публикуваш в интернет, толкова повече искат да го вземат в ръце. Виждам, че младите хора четат. Връща се модата на четенето.“, твърди Иси.
Интервюто с Искра Нончева за предаването "Звездопад в Благоевград" чуйте в звуковия файл =>
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..