Въпреки епидемиологичната обстановка, която е удължена до края на ноември, Седми национален туристически поход „По стъпките на Самуиловите войни“ тази година ще има. Събитието ще се проведе на 4 октомври, неделя, при спазване на всички мерки.
„Желаещи има, като цяло организацията тече, предстои да се чуем с ръководителите на училищата в област Благоевград, има интерес и от училища, извън нашата област, което ни радва. Ще се съобразим с изискванията на министерствата, но силно се надявам затова, че събитието е на открито, има голямо пространство и няма да има струпване на много хора, движейки се по маршрута, да има същата активност, както досега. Походът е насочен най-вече към учениците, но имайки предвид ситуацията, не можем да очакваме да има голяма активност, но поход ще има“ – съобщи Гергана Сандъкчиева, ръководител на Клуб „ Млад планинар“ – Петрич и един от организаторите на похода.
По думите ѝ, силно е вълнението на жителите от село Ключ, които с нетърпение очакват събитието, имат намерение да поканят свои приятели и роднини, за да покажат един по-различен ден, който се превръща в празник.
„Защото, споменава се историята, споменава се селото, в което те живеят, това е село с обявена награда за богата култура и история. Емоцията е голяма, а подготовката е в разгара си. Подготвя се художествена програма, децата се подготвят, участие ще има и от жителите на село Ключ. Най-вероятно, пак ще има благотворителен базар и средствата от него ще се използват за маршрутите, които са в района“ – уточни още Гергана Сандъкчиева.
Началният час на тръгване за похода е 9 ч., от паркинга пред Националния парк – музей „Самуилова крепост“. Маршрутът е 5 километра, не е труден, затова, в него могат да вземат участие хора от различна възрасти. Например, миналата година най-възрастният участник е бил на 86 години, а най-младият е бил само на няколко месеца, носен от родителите си.
„По време на похода се пеят български песни, създава се една емоция, която зарежда хората и дори, да се усети умора, тя изчезва от емоцията. Дори, когато влезем в село Ключ, под сянката на вековните дървета, хората имат възможност да си починат, да чуят художествената програма, която разказва за живота и делото на Самуил. Радващото е, че хората, които не са от нашата община, имат възможност да разгледат и други местни забележителности от културна и историческа насоченост, и сме щастливи, че тези хора съчетават една разходка по стъпките на Самуиловите войни, едно пренасяне в едно друго време и след това остават в нашия край да го опознаят“ – допълни Гергана Сандъкчиева.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Гергана Сандъкчиева:
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..