Днес е Световния ден на сърцето. По традиция на 29 септември всяка година Световната сърдечна федерация чества този ден. Неговата цел е да информира хората по света за опасността от сърдечни болести, високата смъртност, до която водят и начините за превенция. В България тази година той се провежда под мотото „Използвай сърцето си, за да победиш сърдечно-съдовите заболявания“. Над 64 милиона души в света страдат от това заболяване, у нас пациентите с тази диагноза са около 170 хиляди.
В интервю за здравния час на Радио Благоевград инвазивният кардиолог д-р Г. Маждраков посочи, че днес хората са по-информирани заради многото източници на информация. „От друга страна – ще бъда много щастлив, ако чрез този ни разговор променим убеждението на много хора, че сърцето не боли. Преди минути имах млад пациент, малко над на 40 години, базирайки се на това, че сърцето не боли, е ходил на работа в продължение на 1 месец с болки, които идват от сърцето и в крайна сметка е с голям инфаркт, отслабнало сърце в резултат на това, защото е чакал твърде дълго под въздействието на заблуда“ – даде пример кардиологът и уточни, че сърцето боли, дори при спешни състояния се въздейства с обезболяващи медикаменти.
Д-р Маждраков отново напомни, че тютюнопушенето е изключително вредно за сърцето, не може да се каже обаче това за алкохола, особено ако се приема в по-умерени количества. Дори могат да се търсят и определени ползи.
Режимът на хранене играе съществена роля при профилактиката и лечението на сърдечно-съдовите заболявания. „В моята ежедневна практика съм се убедил, че проблемът не е във формирането на навици, а в гъвкавостта – т.е. хората трудно осъзнават, че на 20-30 години определен навик е полезен, но на 40-50 години този навик започва да става вреден. Трудно живеем с мисълта, че тялото ни се променя във времето, и че е необходимо да адаптираме навиците си, включително и хранителните, спрямо промените, които настъпват в тялото. Това е един доста продължителен процес на непрекъснато обучение и непрекъсната промяна. Всъщност единствено промяната е постоянна и тази мисъл много ми допада“.
Ако човек няма здравословни проблеми и възрастта е под 40 години – може да посети кардиолог веднъж на 5 до 10 години. Ако обаче са налице такива проблеми, би трябвало визитите при кардиолога да бъдат по-чести – на 2-3 години, а в по-напреднала възраст – задължително всяка година. Проблемите са свързани с висок холестерол, т.нар. лош холестерол, който се установява при изследване. И още – 70% хората с високо артериално налягане не усещат по никакъв начин, че стойностите са високи ако не го измерят и няма да потърсят лекарска грижа. „Т.е. необходима е определена базисна грижа, която всеки сам да полага за здравето си, за да може чрез определената информация да се обърне към специалист за помощ“.
Д-р Маждраков акцентира и върху заниманията със спорт. „Спортът е хубаво нещо, но крайностите не са добри, особено, когато се търсят резултати в сферата на културизма по бърз начин. За да придобие един човек тяло на културист е необходимо да има живот на културист. Дори шампионите по културизъм биха ви казали, че плочките на корема и големите мускули, всъщност се раждат в кухнята. 60-70 процента от резултатите идват от правилното хранене, и едва 30-40 процента от вдигането на големи тежести. Мнозина се подхлъзват по визуалния ефект и го търсят бързо, ползват хормони и съмнителни хранителни добавки, с които на практика си унищожават здравето“.
На прага на есенно-зимния период кардиологът посочи, че е задължителна противогрипната ваксина за пациентите с най-висок сърдечно-съдов риск, особено сега в условията на пандемия.
Спорт, рационално хранене, разходки на чист въздух – това препоръча на всички в Световния ден на сърцето д-р Георги Маждраков, инвазивен кардиолог в Медицински център „Ориндж“– гр. София.
Чуйте в звуковия файл разговора на Лалка Радкова с д-р Георги Маждраков:
Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн, 11-та Конференция на страните (COP11) на Рамкова конвенция за контрол на тютюна, която ще се проведе през м. ноември 2025 г. в Женева, Директива за тютюна и тютюневите изделия, Директива за акцизното облагане на обработен тютюн, Директива за рекламирането и други актуални за бранша теми бяха..
Във втория ден на събитието "Бойкот на магазините" се вглеждаме във формирането на цените на храните от фермата до трапезата, защото се оказва, че именно по пътя на хранителната верига се получават най-големите изкривявания в цените на хранителните продукти. Затова, една от мерките, които трябва да предприемат държавата и контролните институции, е..
Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..
Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...