„Той е един герой, който е не малко известен, а изобщо е било забранено да се говори за него, особено до 1989 година. След това благодарение на Бистра Риндова, един от най- сериозните изследователи, която е посветила години наред труд да проучва делото на войводата Стоян Мълчанков, беше отворена страницата“ , така започва разказа за създаването на документалния филм журналистът Ивайло Шопски. Той заедно с историка Николай Борисов поемат каузата да представят забравения герой от Неврокопско.
Стоян Мълчанков е роден в Скребатно. Той е деец на ВМОРО, участник в Илинденско-Преображенското въстание, водач на чета в Балканската война, народен представител, инициатор на изграждането на теснолинейката Септември-Добринище.
„Два пъти е осъждан на смърт и доживотно заточение. И въпреки че оставя едно многочленно семейство, той с такова себеотрицание, в момента в който преминава угрозата за живота му , отново се включва в редиците на ВМРО. Мълчанков е пример за постоянство, за силен характер, за мъдрост, за справедливост“, обяснява авторът и продуцент на документалната лента Ивайло Шопски и признава:
„ ...и сега считам, че една голяма част от информацията за него, да не кажа всичко, вече е направена по един достъпен начин, за да може хората да се запознаят с този изключителен българин“.
Във филма участват над 50 души. Това са родственици на войводата, историци, изследователи. Авторът Ивайло Шопоски споделя, че е пропътувал над 2 хиляди километра, заснети са близо 26 часа интервюта, от които са създадени 56 минути за живота и делото на този български герой.
Филмът, посветен на 100 години от убийството на Стоян Мълчанков, завършва с отворен край. Това е взетото решение на автора Ивайло Шопски и както още разкрива:
„Оставям документите,архивите и хората да говорят, за да може зрителят сам да направи извод, защото във филма се преплитат поне три хипотези кой е подбудителят на убийството на войводата“.
При представянето на филма в Благоевград Ивайло Шопски, който е съвременен радетел на българщината, патриотично заяви:
„...войводите Ичко Бойчев и Стоян Мълчанков са хора регионално известни, но нашата цел като автори на документалния филм е да ги направим известни на национално ниво. Те заслужават, защото приносът им е национално значим“.
Чуйте в звуковия файл разговора с Ивайло Шопски:Не един, а цели три храма вече съгради и продължава да доизгражда неуморната Зоя Войнова от петричкото село Кърналово, която слушателите на Р адио Б лагоевград познават като един от най-дългогодишните търговци на З еленчукова борса край петричкото село Кърналово. Тя е духовно богат човек, с поетична дарба и житейска мисия да..
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..