Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Документалната лента „Премълчаното за войводата Мълчанков“ в памет на забравените герои

 „Той е един герой, който е не малко известен, а изобщо е било забранено да се говори за него, особено до 1989 година. След това благодарение на Бистра Риндова, един от най- сериозните изследователи, която е посветила години наред труд да проучва делото на войводата Стоян Мълчанков,  беше отворена страницата“ , така започва разказа за създаването на документалния филм журналистът Ивайло Шопски. Той заедно с историка Николай Борисов поемат каузата да представят забравения герой от Неврокопско.

Стоян Мълчанков е роден в Скребатно. Той е деец на ВМОРО, участник в Илинденско-Преображенското въстание, водач на чета в Балканската война, народен представител, инициатор на изграждането на теснолинейката Септември-Добринище.

„Два пъти е осъждан на смърт и доживотно заточение. И въпреки че оставя едно многочленно семейство, той с такова себеотрицание, в момента в който преминава угрозата за живота му , отново се включва в редиците на ВМРО. Мълчанков е пример за постоянство, за силен характер, за мъдрост, за справедливост“, обяснява авторът и продуцент на документалната лента Ивайло Шопски и признава:

„ ...и сега считам, че една голяма част от информацията за него, да не кажа всичко, вече е направена по един достъпен начин, за да може хората да се запознаят с този изключителен българин“.

Във филма участват над 50 души. Това са родственици на войводата, историци, изследователи. Авторът Ивайло Шопоски споделя, че е пропътувал над 2 хиляди километра, заснети са близо 26 часа интервюта, от които са създадени 56 минути за живота и делото на този български герой.

Филмът,  посветен на 100 години от  убийството на Стоян Мълчанков, завършва с отворен край. Това е взетото решение на автора Ивайло Шопски и както още разкрива:

„Оставям документите,архивите и хората да говорят, за да може зрителят сам да направи извод, защото във филма се преплитат поне три хипотези кой е подбудителят на убийството на войводата“.

При представянето на филма в Благоевград Ивайло Шопски, който е съвременен радетел на българщината, патриотично заяви:

„...войводите Ичко Бойчев и Стоян Мълчанков са хора регионално известни, но нашата цел като автори на документалния филм е да ги направим известни на национално ниво. Те заслужават, защото приносът им е национално значим“. 

Чуйте в звуковия файл разговора с Ивайло Шопски:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Психологът Денис Никифоров за справянето със стреса от пожарите и значимостта на младите хора за развитието на Благоевград

На 10 август в студиото на Радио Благоевград в предаването „Ефир за приятели” с водещ Мариана Попова, гостува Денис Никифоров – психолог и треньор по личностно и творческо развитие, редовен докторант по позитивна психология към Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и психолог към Младежки център – Благоевград. Ключов акцент от разговора беше..

публикувано на 15.08.24 в 12:56

Искра Стоилова: Занаятчийското изделие има душа и носи положителна емоция

Искра Стоилова е от онези млади българи, които следват мечтите си без да късат връзка с корените си. Тя е сарач по професия, авантюрист по сърце и вдъхновител по призвание. Защото всичко, което прави има за цел да вдъхновява и да зарежда с добра енергия. Именно заради това, преди години, тя и съпругът й превръщат старата и изоставена плевня в..

публикувано на 14.08.24 в 17:19

Българското неделно училище във Варшава, Полша

Симеонка Велева е преподавател с почти 20 години трудов стаж. Неразделна част от професионалния ѝ опит е работата с деца. От 2011 г. преподава в Българското неделно училище „Дора Габе“ във Варшава, Полша. Неделното училище в полската столица се посещава от около 45-50 деца. От три години има открит филиал в Краков, където учениците са от 12 до 15..

публикувано на 14.08.24 в 10:34

Двете лица на войната в Украйна

С експерта по международни отношения проф. д-р Нина Дюлгерова коментирахме случващото се в Украйна. Настъплението на руските войски е отдавна коментирана тема. В последните дни първо място в информационните емисии заемат действията на елитни украински части на територията на Русия. Според последните данни украинските войски са завладели около 1000..

публикувано на 14.08.24 в 09:55
Георги Георгиев

В реализирането на проекти за 200 млн. лв. кметовете ще покажат своята продуктивност

През краткия си политически живот 50-ото Народно събрание успя да създаде редица добри и работещи законопроекти. С най-голяма значимост за всички е Законът за държавния бюджет, който осигури финансиране от близо 2000 милиона лева за различни проекти в област Благоевград. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Георги Георгиев, народен представител от..

публикувано на 13.08.24 в 13:43

Възход на спорта: България на 26-о място в олимпийската класация

България приключи Олимпиадата в Париж с 3 златни, 1 сребърен и 3 бронзови медала и на 26-о място от 206 държави, които участват. Олимпийските ни медалисти Боряна Калейн и Семен Новиков бяха  българските знаменосци на закриването на игрите. Около 70 000 зрители се събраха на "Стад дьо Франс" за закриването на 33-те летни олимпийски игри..

публикувано на 12.08.24 в 10:10

Защо загиват българските села?

Защо загиват българските села - о тговор получаваме от разговора с Ирина Йовчева председател на създаденото преди две години читалище „Пробуждане 2022“  в село Шипочано, община Кюстендил.   Селото е разположено в западните склонове на Конявската планина. Съществува от векове, но сегашното му състояние не е добро. Подробности научаваме от..

публикувано на 12.08.24 в 09:48