В сезона на грипните и вирусни заболявания става все по-актуален става въпросът – как да повишим защитните сили на организма си, така че да се предпазим от опасните зарази, към които тази година прибавяме и COVID -19?
Докато чакаме да бъде готова ваксината срещу коронавируса, чакаме и новото зареждане на противогрипните ваксини в аптеките, които и тази година се оказват недостатъчни.
“Има и други начини да повишим имунитета си, като използваме даровете на природата, билките и здравословното хранене. Трябва да започнем с пречистването на организма, като не прекаляваме с храните. Най-простото, което можем да направим, тъй като инфекциите тръгват от храносмилателните и дихателните пътища, е да направим едно прочистване, като сутрин на гладно изпием чаша топла вода, с лъжица мед и лимон. Това е очистваща процедура на отлаганията в организма. Всеки си преценява според това, какви оплаквания има и съпътстващи заболявания“– коментира Ангелина Петрова, фармацевт от Благоевград и човек, който добре познава лечебните качества на растенията.
За хората със ставни проблеми, тя предложи следната терапия с целина: настъргват се една глава целина и два – три лимона с кората, объркват се с мед, сместа се слага в хладилника и се консумира сутрин на гладно по 1 лъжица. За хрема и гърло могат да се прилагат капки с евкалиптово масло, гуменол и ефедрин, които се приготвят в аптеките.
„За всички тези неразположения има и билкови комбинации с клеева тинктура, сиропа от бъз също е много полезен за подсилване на имунитета. Могат да се консумират чайове от билки, които са брани през лятото – риган, кантарион, мащерка, също са много полезни. И да не забравяме копривата, която хем прочиства, хем подсилва кръвта. Тя може да се включва и в храната“ – посъветва още Ангелина Петрова.
Тя обърна внимание и на храната, която особено през есенно – зимния сезон трябва да бъде богата на много витамини и минерали, а те се съдържат в плодовете и зеленчуците.
„Не трябва да прекаляваме с храната, защото тя съдържа и много ГМО, затова трябва да внимаваме. Не трябва да гладуваме разбира се, но трябва да даваме и известна почивка на организма си от храната, за да може той сам да се очиства. Например, хората могат да се въздържат от хляба или да консумират хляб от лимец и други полезни семена. Да използваме домашно подквасено мляко, да се избягват мазните и тлъсти меса, да присъстват плодовете и зеленчуците основно в менюто ни и то по възможност в сурово състояние. Да консумираме семена и ядки и да се движим повече, когато имаме възможност сред природата“ – това са част от съветите на Ангелина Петрова за физическо ни здраве през есенно – зимния сезон, без да пренебрегваме и психическата си устойчивост, която в последно време е проблем за доста хора.
Много хора в днешно време изпитват стрес, паника и нервност, затова могат да се използват билки като глог, валериана, мента, хмел. Тези билки могат да се намерят като във формата на капки, така и на таблетки.
„Психичните заболявания са на база на страха и те трябва да се лекуват, затова човек трябва да търси баланс в природата и във вярата, в религията, във философията. Всеки трябва да намери своя път да поддържа здравето си – здрав дух в здраво тяло. От нас зависи“ – категорична е Ангелина Петрова.
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..