В сезона на грипните и вирусни заболявания става все по-актуален става въпросът – как да повишим защитните сили на организма си, така че да се предпазим от опасните зарази, към които тази година прибавяме и COVID -19?
Докато чакаме да бъде готова ваксината срещу коронавируса, чакаме и новото зареждане на противогрипните ваксини в аптеките, които и тази година се оказват недостатъчни.
“Има и други начини да повишим имунитета си, като използваме даровете на природата, билките и здравословното хранене. Трябва да започнем с пречистването на организма, като не прекаляваме с храните. Най-простото, което можем да направим, тъй като инфекциите тръгват от храносмилателните и дихателните пътища, е да направим едно прочистване, като сутрин на гладно изпием чаша топла вода, с лъжица мед и лимон. Това е очистваща процедура на отлаганията в организма. Всеки си преценява според това, какви оплаквания има и съпътстващи заболявания“– коментира Ангелина Петрова, фармацевт от Благоевград и човек, който добре познава лечебните качества на растенията.
За хората със ставни проблеми, тя предложи следната терапия с целина: настъргват се една глава целина и два – три лимона с кората, объркват се с мед, сместа се слага в хладилника и се консумира сутрин на гладно по 1 лъжица. За хрема и гърло могат да се прилагат капки с евкалиптово масло, гуменол и ефедрин, които се приготвят в аптеките.
„За всички тези неразположения има и билкови комбинации с клеева тинктура, сиропа от бъз също е много полезен за подсилване на имунитета. Могат да се консумират чайове от билки, които са брани през лятото – риган, кантарион, мащерка, също са много полезни. И да не забравяме копривата, която хем прочиства, хем подсилва кръвта. Тя може да се включва и в храната“ – посъветва още Ангелина Петрова.
Тя обърна внимание и на храната, която особено през есенно – зимния сезон трябва да бъде богата на много витамини и минерали, а те се съдържат в плодовете и зеленчуците.
„Не трябва да прекаляваме с храната, защото тя съдържа и много ГМО, затова трябва да внимаваме. Не трябва да гладуваме разбира се, но трябва да даваме и известна почивка на организма си от храната, за да може той сам да се очиства. Например, хората могат да се въздържат от хляба или да консумират хляб от лимец и други полезни семена. Да използваме домашно подквасено мляко, да се избягват мазните и тлъсти меса, да присъстват плодовете и зеленчуците основно в менюто ни и то по възможност в сурово състояние. Да консумираме семена и ядки и да се движим повече, когато имаме възможност сред природата“ – това са част от съветите на Ангелина Петрова за физическо ни здраве през есенно – зимния сезон, без да пренебрегваме и психическата си устойчивост, която в последно време е проблем за доста хора.
Много хора в днешно време изпитват стрес, паника и нервност, затова могат да се използват билки като глог, валериана, мента, хмел. Тези билки могат да се намерят като във формата на капки, така и на таблетки.
„Психичните заболявания са на база на страха и те трябва да се лекуват, затова човек трябва да търси баланс в природата и във вярата, в религията, във философията. Всеки трябва да намери своя път да поддържа здравето си – здрав дух в здраво тяло. От нас зависи“ – категорична е Ангелина Петрова.
Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..
Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех. Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..
Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..
На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..
Броени дни остават до началото на XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..
Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..
Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“ на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..