В сезона на грипните и вирусни заболявания става все по-актуален става въпросът – как да повишим защитните сили на организма си, така че да се предпазим от опасните зарази, към които тази година прибавяме и COVID -19?
Докато чакаме да бъде готова ваксината срещу коронавируса, чакаме и новото зареждане на противогрипните ваксини в аптеките, които и тази година се оказват недостатъчни.
“Има и други начини да повишим имунитета си, като използваме даровете на природата, билките и здравословното хранене. Трябва да започнем с пречистването на организма, като не прекаляваме с храните. Най-простото, което можем да направим, тъй като инфекциите тръгват от храносмилателните и дихателните пътища, е да направим едно прочистване, като сутрин на гладно изпием чаша топла вода, с лъжица мед и лимон. Това е очистваща процедура на отлаганията в организма. Всеки си преценява според това, какви оплаквания има и съпътстващи заболявания“– коментира Ангелина Петрова, фармацевт от Благоевград и човек, който добре познава лечебните качества на растенията.
За хората със ставни проблеми, тя предложи следната терапия с целина: настъргват се една глава целина и два – три лимона с кората, объркват се с мед, сместа се слага в хладилника и се консумира сутрин на гладно по 1 лъжица. За хрема и гърло могат да се прилагат капки с евкалиптово масло, гуменол и ефедрин, които се приготвят в аптеките.
„За всички тези неразположения има и билкови комбинации с клеева тинктура, сиропа от бъз също е много полезен за подсилване на имунитета. Могат да се консумират чайове от билки, които са брани през лятото – риган, кантарион, мащерка, също са много полезни. И да не забравяме копривата, която хем прочиства, хем подсилва кръвта. Тя може да се включва и в храната“ – посъветва още Ангелина Петрова.
Тя обърна внимание и на храната, която особено през есенно – зимния сезон трябва да бъде богата на много витамини и минерали, а те се съдържат в плодовете и зеленчуците.
„Не трябва да прекаляваме с храната, защото тя съдържа и много ГМО, затова трябва да внимаваме. Не трябва да гладуваме разбира се, но трябва да даваме и известна почивка на организма си от храната, за да може той сам да се очиства. Например, хората могат да се въздържат от хляба или да консумират хляб от лимец и други полезни семена. Да използваме домашно подквасено мляко, да се избягват мазните и тлъсти меса, да присъстват плодовете и зеленчуците основно в менюто ни и то по възможност в сурово състояние. Да консумираме семена и ядки и да се движим повече, когато имаме възможност сред природата“ – това са част от съветите на Ангелина Петрова за физическо ни здраве през есенно – зимния сезон, без да пренебрегваме и психическата си устойчивост, която в последно време е проблем за доста хора.
Много хора в днешно време изпитват стрес, паника и нервност, затова могат да се използват билки като глог, валериана, мента, хмел. Тези билки могат да се намерят като във формата на капки, така и на таблетки.
„Психичните заболявания са на база на страха и те трябва да се лекуват, затова човек трябва да търси баланс в природата и във вярата, в религията, във философията. Всеки трябва да намери своя път да поддържа здравето си – здрав дух в здраво тяло. От нас зависи“ – категорична е Ангелина Петрова.
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..