Оказва се, че още една тема е на път да раздвои българското общество на „за“ и “против“ – дали от наименованието на празника 24 май, да отпадне съчетанието „славянска писменост". Тоест, от "Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост", празникът да се нарича "Ден на българската писменост, просвета и култура". Предложението е на народните представители от ВМРО и вече бе гласувано на първо четене в Парламента.
В публичното пространство се чуха различни мнения на експерти, подкрепящи или отхвърлящи това предложение, потърсихме мнението и на жители на Благоевград.
Защо наименованието трябва да остане?
„Това е политическо предложение, в политиката винаги има интереси, но в историята винаги има факти, а фактите говорят, че писмеността, която са създали братята Кирил и Методий, е намерила почва първо на наша територия още през Средновековието, чрез нас тази писменост е спасена и е пренесена сред другите славянски народи. Така че, те също имат право да отбелязват този празник, което и го правят“ – коментира жителка на Благоевград.
„Не е честно да откраднем празника на другите славянски народи, така помним празника от нашето детство и така трябва да остане“ – споделиха още жители на Благоевград, които също не подкрепят преименуването на празника 24 май.
Защо е необходима промяната?
„Съгласна съм празникът 24 май да се нарича „Ден на Българската писменост, просвета и култура“, защото братята Кирил и Методий са българи. Трябва да има промяна във всичко“ – коментираха други жители на областния център.
Хората, с които разговаряхме поставиха и други важни въпроси, свързани с премахването от учебното съдържание на емблематични автори и произведения, които учениците вече не изучават, което според тях не е правилно.
24 май трябва да е национален празник
Всички анкетирани бяха единодушни, че е добре празникът 24 май да се отбелязва не само като официален, а като национален, каквото предложение вече има в публичното пространство.
Подробностите можете за чуете в репортажа на Биляна Славчева – >
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..