Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Правят уникален за България фонтан на бозата в Радомир

Местната власт в Радомир обмисля да бъде направен уникален за България фонтан на бозата. Инициативата все още е на фаза идеен проект, но се обмисля фонтанът да бъде атракционно съоръжение, от което да тече боза, на чийто вкус могат да се насладят всички жители на града. Това заяви кметът Пламен Алексиев по време на отбелязването на Петото издание на празника на бозата в Радомир. В своето приветствие към жителите и гостите на Радомир, Алексиев заяви ,че бозаджийството е прекрасен занаят, който освен препитание за местното население, носи със себе си и славата на града „Традицията трябва да бъде жива, да я поддържаме, като се надявам догодина да ви приветствам с фонтан на бозата, от който ще можем да се почерпим със сладка или кисела боза“, добави още градоначалникът.

Празникът започна с откриване на изложба от детски рисунки в Общинския исторически музей – Радомир. Децата от училищата на територията на общината по интересен начин бяха пресъздали в своите творби традициите на бозаджийството и атмосферата на самия празник.

След това празненството се пренесе в Музейна експозиция „Стойова къща“ в Радомир, където посетителите можеха да разгледат предмети, свързани с бозаджийския занаят, както и да чуят любопитни факти, свързани с произвоството на напитката. Там се намира и оригиналната рецепта за производство на радомирска боза.


Единственият в света паметник на бозаджията е вдигнат в град Радомир. За да увековечат сладката напитка, която е символ на града, е изработена двуметрова фигура на бай Илия Бозаджията. Образът е измислен. От бял камък е издялан усмихнат мъж с капела, който носи в ръка гюмче за боза.

По самобитен начин отбелязаха празника и в село Кленовик. Там беше организирана сладкарница „Захарно петле“, като присъстващите опитаха местни лакомства със запазен едновремешен вкус, като например захаросани ябълки, сирени пръчици, захаринки и др. Малките деца бяха облечени в носии, пресъздаващи духа и традициите на миналия век. За настроението нагостите се грижеха и фолклорните изпълнители Тодорка Григорова и Кристиян Митков.  „И до днес в някои къщи на селото се приготвя боза. Ние не се притесняваме, че може да ни развали фигурата, защото в нея няма химия, има изключителен вкус и е наша гордост“ – каза за Радио Благоевград 75-годишната Трънка Янкова.


Празникът на бозата беше отбелязан още и в селата Владимир, Долна Диканя, Друган, Дебели лаг, Дрен, Извор, Копаница, Прибой, Стефаново и Червена могила, както и в кв. „Върба“.

Чуйте в звуковия файл репортажа на Лалка Радкова:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28

Милена Статева: Реалният живот е много по-интересен от измислените филми в Холивуд

Милена Статева е доктор по социология, социален психолог , част от авторския екип на платформата „Климатека“. Тя изследва темата как масовата култура, по-специално киното гледат към климатичните промени. „ Киното е изключително важно, защото то създава един балон, в който живеем и който  ни оформя като личности “  подчерта в интервю за Радио..

публикувано на 22.04.24 в 09:19

Анжела Родел: Преводачът изгражда мостове между различни култури

Анжела Родел е американка по рождение и българка по душа. Родена е в щата Уисконсин. Следва в университета в Йейл, където за първи път чува българска народна музика и тя завинаги остава в нейното сърце. От десетилетия живее в България, говори, пее и превежда от български на английски език. През 2014 година получи българско гражданство за..

публикувано на 20.04.24 в 09:36

Методи Байкушев: Нов дълг от 14,5 млн. лв. няма да увеличи финансовата тежест за хората

Поемането на нов дълг в размер до 14,5 милиона лева няма да увеличи финансовата тежест за гражданите.  В момента ние плащаме по около 340 000 лева всеки месец главници и лихви по седем кредита. Само миналата година Общината изтегли кредити в размер на 10 милиона лева. През юни месец пък предстои да погасим окончателно дълг от 2019 година. Той е..

публикувано на 19.04.24 в 13:09