Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Донка Байкова: Улицата поема грижата за изхранването на българските ученици

Всеки родител иска детето му да расте здраво, умно и щастливо. Здравословното хранене за децата поставя основите на ценния им живот, осигурява техния растеж, физическо и психическо развитие. Ето защо е изключително важно менюто да е балансиран и да отговаря на всички нужди на детето, като се вземат предвид неговата възраст и индивидуалности. 
„Децата на България в предучилищна възраст се хранят много здравословно. Същите тези деца на 7 годинки прекрачват прага на училище и от там започват проблемите. Като че ли тези същите деца ние възрастните хора това ни е последна грижа и улицата поема грижата за изхранването на българските ученици. Храните, които не бива да даваме на нашите деца са храните с повече от 3 Е-та.  Това включва закуските, които са достъпни, евтини, намиращи се на всяка крачка, които са в лъскави пакети, които са снаксове, чипсове, които се наричат junk food. Другите храни, с които не бива да храним децата са тези от заведенията за бързо хранене, също така храните – имитиращи продукти, тези с много сол и захар. Децата на България масово използват пици, които са направени с имитиращи продукти. Те правят нашите деца пълнички, има риск от високо кръвно налягане и сърдечни проблеми в ранна детска възраст“, сподели за Радио Благоевград проф. д-р Донка Байкова специалист по детско хранене. 
Наше проучване показа, че учениците са наясно с рисковете при ежедневно хранене с така наречените junk food, но въпреки това именно тези храни са предпочитани от тях и семействата им:
„Чипсове, полуфабрикати, дюнери, картофи, пица... вкусно е, знаем, че е вредно, но е вкусно“, каза ученичка от Благоевград.
„Мен ме мързи да си готвя, а и не мога да готвя. У дома... пак си поръчваме храна от отвънка“, сподели друг ученик. 
Различни трикове пък използват родителите само и само да накарат децата да се хранят здравословно. Някои дори увиват зрънца грозде в станиол вместо бонбон, други пък режат кашкавала на звездички, но все пак ако ядете чипс през целия ден и наричате сутрешното си кафе „закуска”, не очаквайте детето ви да си създаде здравословни навици за храненето. Детето се учи от вас, наблюдава ви и ви копира. И не забравяйте, че само защото не обича броколи, не значи, че няма да се нахвърли на грах, например. 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

При майсторите Стефан и Стефани в Земен

Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..

публикувано на 22.01.25 в 14:41

Професия акушерка – орисана да помага на новия живот

На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква  любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград  Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..

публикувано на 21.01.25 в 16:50

„Дъжд от Любов“ – новото музикално вдъхновение на Явор Велчев - Яви

Музиката на  „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името  „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..

публикувано на 21.01.25 в 16:35

Промените в Закона за ДДС ще изсветлят бизнеса с имоти

Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..

публикувано на 21.01.25 в 09:28

Красимир Герчев: „Старчевата“ е жива! Коренът ѝ е тук, в Разлог!

Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..

публикувано на 20.01.25 в 12:27

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00