Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Архитекти срещу идеята за "Мост на генералите" в Благоевград

| обновено на 20.10.20 в 18:59
4
Снимка: Елеонора Тахова

Паметници на четири знакови исторически личности, свързани пряко с освобождаването на Пиринска Македония, ще намерят своето достойно място в Благоевград. Имената на героите вече са ясни, това са генералите Спас Георгиев, Стилян Ковачев, Константин Жостов и Георги Тодоров.

Неясно остава обаче мястото, където ще бъдат поставени. Първоначалното предложение те да бъдат разположени на моста, който води към Младежкия дом, остава под въпрос, тъй като се оказва, че според архитекти от Благоевград, мястото е крайно неподходящо. Това стана ясно по време на днешното публично обсъждане на идейния проект в зала "22 септември", където присъстваха местна власт, историци, експерти и архитекти.

"Мястото не е подходящо за мащабни пластични елементи и намираме моста за завършен композиционно елемент, не е удачно според нас да се натоварва с монументални функции. Повечето колеги мислим, че е много по-добре да се търси експозиция на подобни личности в една паркова среда или в музейна среда. Не намираме, че поставянето на бюстове или фигури в цял ръст е един съвременен градски език за градски дизайн. Самият мост според нас не може да понесе едно тежко, визуално натоварване като функция и като композиция. Искам да обърна внимание, че въпросният мост е част от груповия паметник "Централно градско ядро" и всяка намеса в него трябва да се съгласува с Министерството на културата", заяви по време на срещата Александър Сандев - председател на Камарата на архитектите в Благоевград.

"Идейната функция на това място, на моста, много добре се връзва с паметника "Признателна България" пред Младежкия дом и аз категорично подкрепям идеята", заяви д-р Кирил Алексиев, вр.и.д директор на Регионалния исторически музей в Благоевград.

Кметът на Благоевград Румен Томов предложи на архитектите в едноседмичен срок да изпратят официално своето предложение за това къде би било добре да бъдат разположени тези паметници. Евентуалните корекции ще бъдат коментирани на следващата среща, която ще се проведе след две седмици.

Идеята е паметниците да бъдат готови за 5-и октомври 2021 година.

Чуйте в звуковия файл репортажа на Елеонора Тахова:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22