Ловци и природозащитни организации се възпротивиха срещу предлагани промени в Закона за лова.
"Ловната гилдия е настръхнала. Това са абсурдни предложения. Ловците полагат огромни грижи за опазване на популацията на дивеча. Не може да се предлага с отрови да се регулира популацията на дивата свиня. Така ще се нарудши биологичното разнообразие и ще се унищожи целия полезен дивеч. Ще се разреши на Министерството на отбраната, на МВР да ловуват неограничено. Да отменят тогава Закона за лова. Да премахнат и курсовете и обученията за ловуване тогава... Ако това се въведе съм сигурен, че колко диви свине се отстрелят, може би и толкова хора ще бъдат отстреляни. Говорим за изключително необмислен въпрос от гледна точка на мерките за безопасност ", заяви председателят на Ловно-рибарското дружество "Сокол 1911" Иван Василев.
Той подкрепи позицията на директора на Югозападното държавно предприятие инж. Дамян Дамянов, който е и член на Ловния съвет, който настоява да се изменят или да отпаднат част от предложените текстове в публикувания за обществено обсъждане проектозакон за изменение и допълнение на Закона за лова и опазване на дивеча. Позиция
"Ние сме съгласни с това, че трябва да се намали популацията на дивата свиня, заради АЧС, но има начини и мерки да се увеличат излетите, да се удължи срока. Аз съм за изключително нов Закон за лова и опазване на дивеча. Шега не трябва да се прави с ловците", каза още Иван Василев и допълни, че колегите му са в готовност за национален протест. По думите му промените в Закона за лова биха компрометирали системата за придобиване на ловно право.
Цялото интервю на Елеонора Тахова с Иван Василев чуйте в звуковия файл...
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..