„Министерството на земеделието, храните и горите е изготвило проект с изменения в Закона за лова и опазване на дивеча, който на практика разрешава всички забранени и считани за жестоки и неетични методи за лов“ се посочва в позицията на Българския офис на Фондация „Четири лапи“, по повод проекта за изменение на Закона за лова и опазване на дивеча.
Според Явор Гечев от Фондацията, под претекст, че по този начин може да се осъществи "борбата с африканската чума", земеделското министерство предлага да бъдат узаконени методи за убиване на животни близки до най-примитивните - чрез използване на отрови, упойващи вещества, залагане на капани, ями, примки и дори експлозиви.
„Има няколко много притеснителни момента в текста. Лично за мен е притеснително, че със заповед на земеделския министър ще могат масово да се унищожават диви животни, дори без да е доказано, че те имат някакво заболяване. Вторият притеснителен момент е, че в тези акции за масово унищожаване, могат да бъдат ангажирани служители на Министерство на отбраната, на Министерство на вътрешните работи, на държавните стопанства и на земеделското министерство, което също е много притеснително. На мен това по-скоро ми напомня на някакви хайки по планините за гонене на партизани, горяни и така нататък, което е притеснително. И третото най-притеснително нещо е, че ще бъдат използвани всякакви методи за унищожаване на животните, които са забранени от законите“ – коментира за Радио Благоевград Явор Гечев.
Според него, тези методи са неетични, неморални, изключително опасни за други животински видове и не на последно място, опасни са и за човека.
„Ловът би трябвало да бъде спорт, при който се дава някакъв шанс на животното да оцелее. Когато се разреши термовизията например, на животното не се дава никакъв шанс да оцелее 24 часа в денонощието. Ловът се превръща в едно безмилостно клане на животни, ако бъдат приети тези законови промени“ – коментира още експертът.
Според него, един от основните фактори за разпространението на „африканската чума по свинете“ са самите ловци – липсата на хигиена и биосигурност по време на лов. Затова, земеделското министерство би трябвало да насочи по-скоро усилията си да ограмотява ловците. Притеснителен е и фактът, че тези законови изменения идват от самото министерство, а не от експерти по темата.
Явор Гечев съобщи още, че е проведена среща с експерти от земеделското министерство, на която са били обсъдени притеснителните текстове.
„Имаше реакция от страна на земеделското министерство, позицията им беше смекчена, обещаха да изготвят нови текстове, но ще ги коментираме, когато станат ясни. Надяваме се, това да се случи до края на месеца“ – съобщи още Явор Гечев.
На сайта на Фондация „Четири лапи“ е публикувана петиция срещу предложенията за изменения в Закона за лова и опазване на дивеча.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Явор Гечев:
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..