Светът в карантина със сигурност е нерадостно място - забрани, ограничения, адаптиране към нови обстоятелства. Епидемията от COVID-19 по света има мащабен ефект върху всеки един аспект от живота. Ограниченията в ежедневния живот във всички държави доведоха до закриване и на много компании и освобождаване на персонал - постоянно или временно.
"Медицинската криза оказа своето влияние още през пролетта. А какви са икономическите последствия от нея предстои да видим. Пролетта и лятото имаше известни увеличения на безработицата в най-засегнатите сектори, например в туризма. След това отново имаше назначения. Към момента по-голямата част от производствените компании изглеждат като възстановили поръчките си и своя капацитет на работа. Продължава обаче да има проблеми в сектора на услугите", каза в интервю за Радио Благоевград Светлозар Петров - управител на JobTiger. По думите му в момента всички се учим да работим дистанционно, а бизнесът се учи как да управялва този процес.
Как да бъдем продуктивни, когато работим от вкъщи?
"Като че ли тук настъпи консенсус за основните правила как да сме продуктивни вкъщи. Трябва да си създадем ритуали, които наподобяват на работния ден. Т.е. ставане, кафе, отделяне на място за работа, да не се разсейваме с радио и телевизия", съветва Светлозар Петров.
През месец октомври се проведе единадесетото издание на изложението "Дни на кариерата", което даде възможност на студенти, млади и опитни специалисти, които търсят кариерно развитие в областта на информационните технологии и телекомуникациите да се срещнат с компаниите - лидери в секторите ИТ, Комуникации и Аутсорсинг и да открият своето ново работно място или възможност за стажантска програма. На 21 октомври се състояха и "Виртуални дни на кариерата", а събитието даде възможност на работодатели и търсещи работа от страната и чужбина да се включат напълно безопасно, независимо къде се намират по света.
"Ситуацията през пролетта наложи да пренесем Националните дни на кариерата виртуално. Виртуалната опция дава възможност на компаниите да свършат своята работа и дават на търсещите работа лица това, от което имат нужда. Всички обаче знаем, че живият контакт е нещо много важно и е предпочитан. Ситуацията ни позволи този месец да проведем и есенните Дни на кариерата в IT, комуникации и аутсорсинг. В тях обаче участваха, във всички градове на провеждане, приблизително 1/3 от обичайния брой компании, които се включват. Това е продиктувано от различни причини - от предпазливост на колегите, а някъде има и генерална забрана за участие в събития на живо...т.е. бизнесът се стреми да си пази хората. От гледна точка на студентите - посетителите запазиха бройката. Аз бих го отдал на това, че има предусещане за криза и не искат да пропуснат възможност да се срещнат с фирмите. Във виртуалното събитие нещата си протекоха по очаквания начин", добави Светлозар Петров.
В края на ноември, ако ситуацията позволява, предстоят нови събития на живо в бизнес секторите икономика, финанси, човешки ресурси, маркетинг, т.нар. Икономически дни на кариерата.
Цялото интервю на Елеонора Тахова със Светлозар Петров чуйте в звуковия файл...
България е навсякъде, когато има кой да предава любовта към Родината и българския език. Това е благородната мисия за учителите с голямо сърце. Сред тях е Снежина Цветанова- познат глас в радиоефира, журналист, който от няколко години не само се връща към учителството, но преподава на българчета, живеещи извън нашата страна. Тя..
В търсене на решения с отпадъчната пластмаса графичният дизайнер Георги Балинов организира мини работилници за собственоръчно рециклиране на пластмаса, превръщайки боклука в полезни предмети. Всичко започва преди няколко години, когато Георги се запознава с движението „Ценна пластмаса“ и разбира, че много други хора по света рециклират..
Езиков приятел за деца мигранти - това е новата инициатива, обединяваща български студенти, които да помагат на деца бежанци да учат български език. Проектът се реализира от екипа на „Мулти култи колектив“ и цели да подаде ръка на мигрантите, които идват да живеят в нашата страна. Това каза за Радио Благоевград председателят на..
Платформата „Ела си у дома“ цели да върне над 1 000 000 българи от чужбина, като им покаже, че в България има възможности и бъдеще. Създателят на инициативата е Ленко Кабаиванов, социален предприемач и творец. Той подчерта, че проектът е насочен към вдъхновяване чрез личен пример и практическа подкрепа. „Много хора искат да се върнат, но им..
„Кризата в отношенията между България и Северна Македония може да бъде преодоляна единствено чрез диалог и взаимно уважение“, заяви Калоян Ханджийски в интервю за Радио Благоевград. Ханджийски е член на Клуба за българо-македонско приятелство и разказа за дейността на организацията, която вече две години събира на една маса политици, общественици и..
Младите планинари от Петрич продължават благотворителната си кампания „Опаковано с любов“. Една от последните им акции бе по повод Деня на християнското семейство, когато те дариха чаши за чай, купички и съдове за хранене на Хижа „Беласица“. Младите природолюбители вярват, че добрината, „опакована с любов“, стига далеч - до планинарските сърца и до..
На 3 декември България се включва в #ЩедриятВторник - движение, което вдъхновява хората по целия свят да променят обществата със силата на щедростта. Да накараш някого да се усмихне, да помогнеш на съсед или непознат, да се застъпиш за кауза, да дариш – всеки има нещо, което може да даде на другите. Идеята за #GivingTuesday (Щедрия вторник) се..