По повод Деня на народните будители Сдружение „Българска история“ издава „История на България от 1761 г.. Трудът на Блазиус Клайнер предшества с една година „История славянобългарска“. Редактор на изданието е Теодор Борисов, който даде повече подробности в разговор с Елизабет Александрова.
Водещ: Г-н Борисов, кой е Блазиус Клайнер?
Теодор Борисов: Блазиус Клайнер е францискански монах от 18 в., който 1761 г. в католическия манастир „Св. апостоли Петър и Павел“ в градчето Алвинц, това е днешна Румъния, гр. Винцул де Жос, написва едно произведение в три части, първата от която е „История на България“. В нея се разказва историята на българите от периода на Велика България, както е известна сега в историографията, до падането на Константинопол под османска власт. Той подчертава, че българите са извънредно войнствен народ, слабо загрижен за писмеността, който е склонен да върши славни и достойни за споменаване дела, отколкото да ги описва. Затова се наема с тази задача.
Водещ: Откъде черпи факти за тази история?
Теодор Борисов: От най-различни източници. Предполага се, че манастирската библиотека е била с доста източници. Общо взето и латински, и византийски извори. В случая водещото е, че той успява да ги анализира критично, тъй като е наясно, че латинските писатели доста слабо застъпват българската тема по обективни причини. Докато във византийските извори все пак има и момент на пристрастие, така че успява да отсее кой извор е обективен и кой не.
Водещ: За какви читатели е предназначена „История на България“ от Блазиус Клайнер?
Теодор Борисов: „Историята на България“ от Блазиус Клайнер е подходяща за всеки, който се интересува от българска история, тъй като за разлика от „История славянобългарска“ на Паисий Хилендарски или тази на Петър Богдан Бакшев, той не е толкова известен. Естествено, все пак говорим за францискански монах. Стилът на писане не е най-увлекателен, но пък това е една книга, която всеки може да има в своя дом и от нея да види как е изглеждала България, нейната средновековна история през погледа на един външен човек, който описва събитията такива, каквито са били според изворите.
Чуйте в звуковия файл разговора на Елизабет Александрова с Теодор Борисов:
Под светлините на рампата – така определихме радиосрещата с актрисата от Благоевград Лили Сучева, която играе роля в най-новия български филм „Терапия“, с премиера в кината след броени дни. Тя играе в различни постановки и в ДТ “Никола Вапцаров”, и Народния театър „Иван Вазов”, Театър "Българската армия". Признава, че напоследък повече..
Преди 13 години Черниче придоби титлата „Първото евросело в България“. Тогава с финансиране по ЕП „Развитие на селските райони“ изцяло е реновирана инфраструктурата на селото. „През всичките тези години ние сме се стремили да поддържаме имиджа и доброто име на селото, да надграждаме и да получаваме всичко това, от което имаме нужда, за да бъдем не..
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..