Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„История на България“ от 1761 г.

По повод  Деня на народните будители Сдружение „Българска история“ издава „История на България от 1761 г.. Трудът на Блазиус Клайнер предшества с една година „История славянобългарска“. Редактор на изданието е Теодор Борисов, който даде повече подробности в разговор с Елизабет  Александрова.

Водещ: Г-н Борисов, кой е Блазиус Клайнер?

Теодор Борисов: Блазиус Клайнер е францискански монах от 18 в., който 1761 г. в католическия манастир „Св. апостоли Петър и Павел“ в градчето Алвинц, това е днешна Румъния, гр. Винцул де Жос, написва едно произведение в три части, първата от която е „История на България“. В нея се разказва историята на българите от периода на Велика България, както е известна сега в историографията, до падането на Константинопол под османска власт. Той подчертава, че българите са извънредно войнствен народ, слабо загрижен за писмеността, който е склонен да върши славни и достойни за споменаване дела, отколкото да ги описва. Затова се наема с тази задача.

Водещ: Откъде черпи факти за тази история?

Теодор Борисов: От най-различни източници. Предполага се, че манастирската библиотека е била с доста източници. Общо взето и латински, и византийски извори. В случая водещото е, че той успява да ги анализира критично, тъй като е наясно, че латинските писатели доста слабо застъпват българската тема по обективни причини. Докато във византийските извори все пак има и момент на пристрастие, така че успява да отсее кой извор е обективен и кой не.

Водещ: За какви читатели е предназначена „История на България“ от Блазиус Клайнер?

Теодор Борисов: „Историята на България“ от Блазиус Клайнер е подходяща за всеки, който се интересува от българска история, тъй като за разлика от „История славянобългарска“ на Паисий Хилендарски или тази на Петър Богдан Бакшев, той не е толкова известен. Естествено, все пак говорим за францискански монах. Стилът на писане не е най-увлекателен, но пък това е една книга, която всеки може да има в своя дом и от нея да види как е изглеждала България, нейната средновековна история през погледа на един външен човек, който описва събитията такива, каквито са били според изворите.

Чуйте в звуковия файл разговора на Елизабет Александрова с Теодор Борисов:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Общественият разговор за семейството, децата и брака става все по-важен и по-труден

От почти  две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 20.12.24 в 15:36

Представят нематериалното културно наследство на България

Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..

публикувано на 20.12.24 в 14:05

Магията на Коледа – от миналото до днес

С   изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..

публикувано на 20.12.24 в 13:57

Димитър Урдев: Земеделието трябва да бъде национален приоритет и в крак с новите технологии

Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..

публикувано на 20.12.24 в 11:14

Родители, учители, дори и ученици с апел: Ограничаване на социалните мрежи за малолетни

Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..

публикувано на 19.12.24 в 10:24

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16

Добрият пример - село Копривлен, което срещна децата си със света на изкуството

Отправяме вниманието си  към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в  малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..

публикувано на 18.12.24 в 12:18