Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След контакт със заразен с коронавирус – какви са стъпките?

Рекорд след рекорд - заразените с коронавирус в страната ни нарастват през последните седмици, а здравната ни система започва да се задъхва. Ако до преди месеци само бяхме чували, че някъде в България има заразени, то днес почти всеки познава хора, които са болни или са били заразени.

Температура, кашлица, загуба на вкус и/или обоняние, хрема, главоболие, болки в гърдите, крайниците или гърлото, затруднено дишане - това са симптомите, които говорят за евентуална зараза с коронавирус, припомни директорът на РЗИ-Благоевград д-р Калоян Калоянов. Повечето от тях обаче не могат да бъдат сигурен знак за заболяване от COVID-19, тъй като се проявяват и при грип или най-обикновена настинка.

"Ако имат тези симптоми, хората трябва незабавно да търсят лекарска помощ по телефон. Личният лекар съответно ще ги насочи към преглед и лечение. Колкото по-рано се хване това заболяване, толкова по-лесно минава то и се ограничава разпространението му. Аз съветвам хората със симптоми да не се струпват пред кабинетите на личните лекари, а да проведат консултация с тях по телефона. Ако имат леки симпроми, могат да изчакат ден-два вкъщи, за да видят как ще се развие ситуацията. При тежки симптоми позвънете на телефон 112. Колегите разполагат с бързи тестове, които за 10 минути потвърждават или отхвърлят диагноза", каза още д-р Калоянов. По думите му можем да се доверим на тези тестове, а времето за реакция е много важно, за да се отделят болните и да се карантинират.

РЗИ-Благоевград продължава да издава направления за безплатен PCR-тест на хора със симптоми или контактни лица, след издадена бележка от личния лекар. Това се случва всеки ден от 9 до 10.30 часа. "Вече нямаме лимит от само 30 направления на ден, а давността им е един месец. С това направление могат да отидат във всяка една лаборатория в страната", каза още директорът на РЗИ-Благоевград, който изрази надежда тези направления скоро да се издават онлайн, за да се избегнат струпвания пред институциите.

Д-р Калоянов уточни, че всеки работещ човек със симптоми или контактен със заразен с коронавирус и карантиниран има право на болничен.

"Трябва да се обадят по телефона на личния лекар. Аз мисля, че колегите реагират бързо. Призоваваме ги да си вдигат телефона и да бъдат в непрекъсната връзка с нас. Трябва да хоспитализираме само тежките случаи, а леките да се лекуват вкъщи. Ситуацията със свободните места е сложна. Непрекъснато се разполагат нови легла", каза още д-р Калоянов и допълни, че днес още 20 допълнителни легла ще бъдат осигурени на територията на бившото Очно и Ушно отделение в Благоевград.

"Проблемът не е с мебелите, а с липсата на медицински кадри. Те работят по 24 часа от месеци, има и много болни колеги. Трябва да се вземат някакви мерки и да се привлече допълнителен персонал, който да обгрижва болните. Ние също получаваме сигнали, че болници отказват да приемат заразени", каза още д-р Калоянов и допълни, че контактно лице, което е безсимптомно, не е задължително да се подложи на PCR тест, но е задължително да се карантина за 10 дни. Началото на карантината се брои от последния ден, в който лицето е било контактно със заразен.
По думите му РЗИ вече не осъществява контрол за това дали карантинираните хора спазват предписанията.

"Това е работа на полицията", допълни той.

Цялото интервю на Елеонора Тахова с директора на РЗИ-Благоевград д-р Калоян Калоянов чуйте в звуковия файл...

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51