Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След контакт със заразен с коронавирус – какви са стъпките?

Рекорд след рекорд - заразените с коронавирус в страната ни нарастват през последните седмици, а здравната ни система започва да се задъхва. Ако до преди месеци само бяхме чували, че някъде в България има заразени, то днес почти всеки познава хора, които са болни или са били заразени.

Температура, кашлица, загуба на вкус и/или обоняние, хрема, главоболие, болки в гърдите, крайниците или гърлото, затруднено дишане - това са симптомите, които говорят за евентуална зараза с коронавирус, припомни директорът на РЗИ-Благоевград д-р Калоян Калоянов. Повечето от тях обаче не могат да бъдат сигурен знак за заболяване от COVID-19, тъй като се проявяват и при грип или най-обикновена настинка.

"Ако имат тези симптоми, хората трябва незабавно да търсят лекарска помощ по телефон. Личният лекар съответно ще ги насочи към преглед и лечение. Колкото по-рано се хване това заболяване, толкова по-лесно минава то и се ограничава разпространението му. Аз съветвам хората със симптоми да не се струпват пред кабинетите на личните лекари, а да проведат консултация с тях по телефона. Ако имат леки симпроми, могат да изчакат ден-два вкъщи, за да видят как ще се развие ситуацията. При тежки симптоми позвънете на телефон 112. Колегите разполагат с бързи тестове, които за 10 минути потвърждават или отхвърлят диагноза", каза още д-р Калоянов. По думите му можем да се доверим на тези тестове, а времето за реакция е много важно, за да се отделят болните и да се карантинират.

РЗИ-Благоевград продължава да издава направления за безплатен PCR-тест на хора със симптоми или контактни лица, след издадена бележка от личния лекар. Това се случва всеки ден от 9 до 10.30 часа. "Вече нямаме лимит от само 30 направления на ден, а давността им е един месец. С това направление могат да отидат във всяка една лаборатория в страната", каза още директорът на РЗИ-Благоевград, който изрази надежда тези направления скоро да се издават онлайн, за да се избегнат струпвания пред институциите.

Д-р Калоянов уточни, че всеки работещ човек със симптоми или контактен със заразен с коронавирус и карантиниран има право на болничен.

"Трябва да се обадят по телефона на личния лекар. Аз мисля, че колегите реагират бързо. Призоваваме ги да си вдигат телефона и да бъдат в непрекъсната връзка с нас. Трябва да хоспитализираме само тежките случаи, а леките да се лекуват вкъщи. Ситуацията със свободните места е сложна. Непрекъснато се разполагат нови легла", каза още д-р Калоянов и допълни, че днес още 20 допълнителни легла ще бъдат осигурени на територията на бившото Очно и Ушно отделение в Благоевград.

"Проблемът не е с мебелите, а с липсата на медицински кадри. Те работят по 24 часа от месеци, има и много болни колеги. Трябва да се вземат някакви мерки и да се привлече допълнителен персонал, който да обгрижва болните. Ние също получаваме сигнали, че болници отказват да приемат заразени", каза още д-р Калоянов и допълни, че контактно лице, което е безсимптомно, не е задължително да се подложи на PCR тест, но е задължително да се карантина за 10 дни. Началото на карантината се брои от последния ден, в който лицето е било контактно със заразен.
По думите му РЗИ вече не осъществява контрол за това дали карантинираните хора спазват предписанията.

"Това е работа на полицията", допълни той.

Цялото интервю на Елеонора Тахова с директора на РЗИ-Благоевград д-р Калоян Калоянов чуйте в звуковия файл...

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Студенти разработиха проекти за възстановяване на парк „Хисарлъка“ на Кюстендил

Първокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на лятната си практика проучиха парк „Хисарлъка“ и разгледаха интересни обекти в Кюстендил, обследваха различни територии с потенциал, но и с проблеми вследствие на тяхното неподдържане през последните години. Учебната практика бе по предмета „Основи на архитектурното..

публикувано на 19.07.24 в 11:16

Община Самоков ще присъди стипендии на ученици и студенти

До 31 юли ученици и студенти с отличен успех и постижения в различни научни области могат да кандидатстват за стипендия от Община Самоков. За поредна година общината ще присъди 9 стипендии в подкрепа на даровити ученици от 8-ми до 12-ти клас и студенти, които се развиват успешно в областите природо-математически науки; хуманитарни науки;..

публикувано на 18.07.24 в 15:10

ПП-ДБ готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство

Парламентарната група на "Продължаваме Промяната - Демократична България" обяви на брифинг в парламента, че са готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство неизпълнен. Решението дойде след срещи с представителите на другите парламентарни групи, които отказаха да подкрепят предложената от коалицията декларация за антикорупционно..

публикувано на 18.07.24 в 11:40

Александър Томов–син получи награда от международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“

Награда за своя филм „Господ е мой пастир“ получи възпитаникът на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград Александър Томов-син. Наградата е за най-добър късометражен студентски филм. Лентата, с участието на актьора Калин Врачански, участва в тазгодишното издание на международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“. „Според мен Александър Томов в..

публикувано на 18.07.24 в 10:55

Добра реколта от мед добиват вече пчеларите

С месец по-рано от обичайното, пчеларите започнаха да добиват мед още от началото на месец юли. Така е и в Благоевградско. Според дългогодишния пчелар Стойо Мудев, това се дължи на времето, което тази година върви с месец напред. Неговият пчелин се намира в Балкана, под курорта „Бодрост“ край Благоевград, в местността „Славово“. Други години..

публикувано на 17.07.24 в 15:20

Горещите вълни стават все по-чести, продължителни, интензивни и екстремни

15, 16 и 17 юли в народната традиция се наричат горещници . За най-опасен се смята третият горещник, посветен на св. Марина, наричана още св. Марина Огнена, но и трите са наречени за предпазване от огън. Вярвало се, че огънят слиза от небето и който не празнува горещниците ще пострада от огън, в каквато и да било форма. „ Горещниците са в..

публикувано на 15.07.24 в 10:30

Венцислав Венев: Елате на първия Национален туристически фестивал

От 19 до 21 юли 2024 година на емблематичната за българския планински туризъм „Меча Поляна“  в подножието на връх Мальовица ще се проведе първото издание на Националния туристически фестивал. Организатор е Българският туристически съюз  с подкрепата на Община Самоков, Националния парк ”Рила”, Министерството на спорта и курортния комплекс..

публикувано на 15.07.24 в 10:12