Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветан Филев: 10 години усилена работа за оцеляването на Сектор „Тютюн“

Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България – НАТ-2010, навърши 10 години от своето основаване. Равносметката е трудно да бъде направена, защото през цялото това време е свършена много работа, като усилия и обем, благодарение на която, днес Сектор „Тютюн“ продължава да съществува.

„Защото, в  далечната 2010 – 2011г., много хора и институции бяха зачеркнали Сектора или бяха предначертали неговото приключване, неговата гибел. Но, през всичките тези години, ние успяхме да докажем, че има бъдеще и за този Сектор. До 2013 г., като финансов инструмент, получавахме Преходна национална помощ за тютюна, в новия Програмен период 2014-2020, 10 години вече става, получаваме такава помощ, и всяка година, аз съм човека, канен всяка година в Министерски съвет, да ми се връчи чека за поредния транш, за поредната година, от Преходна национална помощ за тютюна. И това е на фона на един обречен Сектор преди 10 години“ – коментира за Радио Благоевград Цветан Филев, председател на НАТ-2010, президент на UNITAB - EUROPE и вицепрезидент на ELTI.

Той уточни, че вече има осигурени още две преходни години за подпомагане на тютюнопроизводителите до 2023, а има вероятност, тази помощ да бъде удължена до 2027 г.

„Това е един много голям период от 17 години, в който Секторът е достатъчно подкрепян, обгрижван и много  добре представляван пред институциите и на национално, и на европейско, и на световно ниво“ – сподели още Филев.

Според него, друго голямо постижение на Националната асоциация на тютюнопроизводителите е комуникацията с търговските оператори, които изкупуват българския тютюн. Благодарение на водените разговори, през последните 10 години, договорената цена за тютюна, е увеличена двойно.

„Ако, тютюнът от сортова група „Басми“ се е търгувал до 2010 г. на цени около 4 - 5 лева, сега говорим за цени около 10 лева за килограм, качествен тютюн“– уточни още Председателят на НАТ-2010.

На въпрос, зададен от слушатели на Радио Благоевград, тютюнопроизводители от гоцеделчевско: дали е възможно да се регистрират като тютюнопроизводители със задна дата, за да могат да получават Преходна национална помощ за тютюн за новите референти години, например за 2018, каквото е предложението на България, с настояване срокът за получаване на помощта да бъде удължен до 2027г., Цветан Филев отговори, че според него, това е по-скоро невъзможно.

„Аз питам – защо не са се регистрирали досега, при положение, че в много разговори с Вас, сме коментирали тази тема и сме ги информирали, че се удължава срокът всяка година – веднъж, до края на месец април и още веднъж, до края на месец май. Тоест, те са имали по три месеца на разположение в 2016, 2017 и в 2018 г. да го направят, и няма причина и аргумент, според мен, да не го направят, освен, ако не искат да го направят нарочно. Според мен, причината е, че ние в България имаме една много лоша черта – много искаме нещо да се случи, но много ни е страх, нещо да не стане“ – коментира още Цветан Филев.

Той обеща, Националната асоциация на тютюнопроизводителите да направи постъпки до земеделското министерство с питане, дали това може да се случи. Очакванията са, че засега отговорът ще бъде отрицателен, защото трябва да се променят програмата, софтуерът и самият бюджет на Схемата за подпомагане.

„През тези 10 години сме създали ясни правила – има Регистър на тютюнопроизводителите, Регистър на търговците, което не се е случило с „вълшебната пръчица“ или като сме погалили лампата на Аладин. То се е случило с много работа, за да създадем тези правила, да ги има, и ние да работим цивилизовано и сигурно“ – уточни още председателят на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

„Природа в наследство“ в РИМ - Благоевград

„Природа в наследство“ е проект на Регионалния исторически музей в Благоевград, който показва различните животински видове  и растения от отдел „Природа“ в пресъздадената обновена естествена среда. Това е първият ремонт и обновяване на експозицията, която е открита преди 40 години. „Биологичното разнообразие в Югозападна България наистина е..

публикувано на 29.07.24 в 15:59

Българското неделно училище „Камбана“ в Абу Даби

„Образованието като грижа и ценност“ – под това мото премина XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина. Тя бе открита в столицата и продължи в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Участниците в конференцията се включиха в серия от лекции, практикуми и дискусии, обособени в различни тематични модули с участието на..

публикувано на 29.07.24 в 14:15

Тютюн, 2024: По-малко като количество, но с екстра качество

Динамичното време през последните седмици няма как да не се отрази на тютюневата реколта. Припомняме, че заради опустошителната градушка преди няколко седмици в района на селата Дебрен и Рибново в община Сатовча, бе унищожена около 90 % от тютюневата реколта, но се оказва, че и горещините също са рискови за доброто количество и качество на..

публикувано на 25.07.24 в 14:30

Иван Христанов: Липсва превенция при борбата с горските пожари

Темата за горските пожари и реакцията на държавата и институциите, бе сред водещите акценти в предаването “Събуди деня”.  Иван Христанов, бивш зам.-министър на земеделието и лидер на ПП “Единение” коментира тежката кризисна ситуация с пожарите в страната.  „Почвите бяха сухи още в началото на годината. Водозапасеността беше ниска. Нямаше снежна..

публикувано на 24.07.24 в 11:24

Кабинет с третия мандат или поредни избори?

Възможен ли изход от политическата криза в последния момент? Защо не успяха да получат парламентарна подкрепа първите и вторите мандатоносители? Коя политическа сила ще получи третия мандат и какви са опциите за реализацията му? Какви са големите предизвикателства пред политическите партии в навечерието на все по-вероятните поредни предсрочни избори?..

публикувано на 24.07.24 в 11:12

Студенти разработиха проекти за възстановяване на парк „Хисарлъка“ на Кюстендил

Първокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на лятната си практика проучиха парк „Хисарлъка“ и разгледаха интересни обекти в Кюстендил, обследваха различни територии с потенциал, но и с проблеми вследствие на тяхното неподдържане през последните години. Учебната практика бе по предмета „Основи на архитектурното..

публикувано на 19.07.24 в 11:16

Община Самоков ще присъди стипендии на ученици и студенти

До 31 юли ученици и студенти с отличен успех и постижения в различни научни области могат да кандидатстват за стипендия от Община Самоков. За поредна година общината ще присъди 9 стипендии в подкрепа на даровити ученици от 8-ми до 12-ти клас и студенти, които се развиват успешно в областите природо-математически науки; хуманитарни науки;..

публикувано на 18.07.24 в 15:10