Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България – НАТ-2010, навърши 10 години от своето основаване. Равносметката е трудно да бъде направена, защото през цялото това време е свършена много работа, като усилия и обем, благодарение на която, днес Сектор „Тютюн“ продължава да съществува.
„Защото, в далечната 2010 – 2011г., много хора и институции бяха зачеркнали Сектора или бяха предначертали неговото приключване, неговата гибел. Но, през всичките тези години, ние успяхме да докажем, че има бъдеще и за този Сектор. До 2013 г., като финансов инструмент, получавахме Преходна национална помощ за тютюна, в новия Програмен период 2014-2020, 10 години вече става, получаваме такава помощ, и всяка година, аз съм човека, канен всяка година в Министерски съвет, да ми се връчи чека за поредния транш, за поредната година, от Преходна национална помощ за тютюна. И това е на фона на един обречен Сектор преди 10 години“ – коментира за Радио Благоевград Цветан Филев, председател на НАТ-2010, президент на UNITAB - EUROPE и вицепрезидент на ELTI.
Той уточни, че вече има осигурени още две преходни години за подпомагане на тютюнопроизводителите до 2023, а има вероятност, тази помощ да бъде удължена до 2027 г.
„Това е един много голям период от 17 години, в който Секторът е достатъчно подкрепян, обгрижван и много добре представляван пред институциите и на национално, и на европейско, и на световно ниво“ – сподели още Филев.
Според него, друго голямо постижение на Националната асоциация на тютюнопроизводителите е комуникацията с търговските оператори, които изкупуват българския тютюн. Благодарение на водените разговори, през последните 10 години, договорената цена за тютюна, е увеличена двойно.
„Ако, тютюнът от сортова група „Басми“ се е търгувал до 2010 г. на цени около 4 - 5 лева, сега говорим за цени около 10 лева за килограм, качествен тютюн“– уточни още Председателят на НАТ-2010.
На въпрос, зададен от слушатели на Радио Благоевград, тютюнопроизводители от гоцеделчевско: дали е възможно да се регистрират като тютюнопроизводители със задна дата, за да могат да получават Преходна национална помощ за тютюн за новите референти години, например за 2018, каквото е предложението на България, с настояване срокът за получаване на помощта да бъде удължен до 2027г., Цветан Филев отговори, че според него, това е по-скоро невъзможно.
„Аз питам – защо не са се регистрирали досега, при положение, че в много разговори с Вас, сме коментирали тази тема и сме ги информирали, че се удължава срокът всяка година – веднъж, до края на месец април и още веднъж, до края на месец май. Тоест, те са имали по три месеца на разположение в 2016, 2017 и в 2018 г. да го направят, и няма причина и аргумент, според мен, да не го направят, освен, ако не искат да го направят нарочно. Според мен, причината е, че ние в България имаме една много лоша черта – много искаме нещо да се случи, но много ни е страх, нещо да не стане“ – коментира още Цветан Филев.
Той обеща, Националната асоциация на тютюнопроизводителите да направи постъпки до земеделското министерство с питане, дали това може да се случи. Очакванията са, че засега отговорът ще бъде отрицателен, защото трябва да се променят програмата, софтуерът и самият бюджет на Схемата за подпомагане.
„През тези 10 години сме създали ясни правила – има Регистър на тютюнопроизводителите, Регистър на търговците, което не се е случило с „вълшебната пръчица“ или като сме погалили лампата на Аладин. То се е случило с много работа, за да създадем тези правила, да ги има, и ние да работим цивилизовано и сигурно“ – уточни още председателят на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..
Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...