Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Липсващите лекарства в аптеките – причини и решения?!

Масова паника и прекомерна антибиотична употреба сякаш доведе до дефицит на лекарства в аптеките. Слушатели сигнализират, че в аптеките има сериозен недостиг на тъй необходимия за много хора фраксипарин. Бременни жени с тромбофилия търсят  животоспасяващите инжекции, без които могат да загубят живота, който носят в себе си. Лекарството се предписва и на онкоболни. То помага да не се съсирва кръвта, но е обявено, както още три антибиотика,  за лечение на пациенти с коронавирус.

В три от общо 5 аптеки в  Разлог могат да се намерят противовирусни препарати и  витамини. Антибиотици от рода на азитромицин  се намират по-трудно и обикновено пациентите се снабдяват с тях, ако са сред първите клиенти на аптеките. Все пак ситуацията е по-добра, отколкото преди 5 дни, когато най-търсените медикаменти изчезваха заради презапасяване. Това показа репортерската проверка в Разлог.

Величка Бочкова е дългогодишен фармацевт в Перник и председател на Регионалната колегия в областта. Тя информира, че в болничните аптеки в града вече има от нужното лекарство за бременни и онкоболни фраксипарин.  Бочкова заяви, че в нейната аптека е наличен медикамента  и успокои, че до дни ще има и в другите аптеки в Перник. Дефицитът се е получил заради масовата психоза и изкупуване без рецепти или с рецепти, изписани от личните лекари „по телефона“. Величка Бочкова изтъкна, че лоша практика в последно време е изписването на антибиотици, определени за ефикасни при коронавируса, но без пациентите да са прегледани и да е установена реална опасност за здравето им.

Председателят на Регионалната фармацевтична колегия – Благоевград Константин Качулев изказа също критично мнение относно липсата на лекарства в аптеките. Той заяви, че обявените антибиотици за ефикасни при лечение на болни от коронавирус не са за всеки пациент с доказан положителен PSR тест и има опасност да се развие резистентност към медикамента.

Дали масовата психоза заради втората вълна на коронавируса доведе до изкупуването на антибиотици без рецепти?! Дали изписването на рецепти „по телефона“ от личните лекари или износът на дефицитни  лекарства в други държави са лошите практики?! Все реторични въпроси. Резултатите са налице – за реално  нуждаещите се болни търсенето на лекарства се превърна в кошмар. Дано институциите анализират рисковете в тази ситуация, за да има равномерно разпределяне на медикаментите в страната,  във всяко населено място, във всяка болница и в аптека. А дали до този момент този процес се управлява по добрия начин, всеки може да прецени сам.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Психологът Денис Никифоров за справянето със стреса от пожарите и значимостта на младите хора за развитието на Благоевград

На 10 август в студиото на Радио Благоевград в предаването „Ефир за приятели” с водещ Мариана Попова, гостува Денис Никифоров – психолог и треньор по личностно и творческо развитие, редовен докторант по позитивна психология към Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и психолог към Младежки център – Благоевград. Ключов акцент от разговора беше..

публикувано на 15.08.24 в 12:56

Искра Стоилова: Занаятчийското изделие има душа и носи положителна емоция

Искра Стоилова е от онези млади българи, които следват мечтите си без да късат връзка с корените си. Тя е сарач по професия, авантюрист по сърце и вдъхновител по призвание. Защото всичко, което прави има за цел да вдъхновява и да зарежда с добра енергия. Именно заради това, преди години, тя и съпругът й превръщат старата и изоставена плевня в..

публикувано на 14.08.24 в 17:19

Българското неделно училище във Варшава, Полша

Симеонка Велева е преподавател с почти 20 години трудов стаж. Неразделна част от професионалния ѝ опит е работата с деца. От 2011 г. преподава в Българското неделно училище „Дора Габе“ във Варшава, Полша. Неделното училище в полската столица се посещава от около 45-50 деца. От три години има открит филиал в Краков, където учениците са от 12 до 15..

публикувано на 14.08.24 в 10:34

Двете лица на войната в Украйна

С експерта по международни отношения проф. д-р Нина Дюлгерова коментирахме случващото се в Украйна. Настъплението на руските войски е отдавна коментирана тема. В последните дни първо място в информационните емисии заемат действията на елитни украински части на територията на Русия. Според последните данни украинските войски са завладели около 1000..

публикувано на 14.08.24 в 09:55
Георги Георгиев

В реализирането на проекти за 200 млн. лв. кметовете ще покажат своята продуктивност

През краткия си политически живот 50-ото Народно събрание успя да създаде редица добри и работещи законопроекти. С най-голяма значимост за всички е Законът за държавния бюджет, който осигури финансиране от близо 2000 милиона лева за различни проекти в област Благоевград. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Георги Георгиев, народен представител от..

публикувано на 13.08.24 в 13:43

Възход на спорта: България на 26-о място в олимпийската класация

България приключи Олимпиадата в Париж с 3 златни, 1 сребърен и 3 бронзови медала и на 26-о място от 206 държави, които участват. Олимпийските ни медалисти Боряна Калейн и Семен Новиков бяха  българските знаменосци на закриването на игрите. Около 70 000 зрители се събраха на "Стад дьо Франс" за закриването на 33-те летни олимпийски игри..

публикувано на 12.08.24 в 10:10

Защо загиват българските села?

Защо загиват българските села - о тговор получаваме от разговора с Ирина Йовчева председател на създаденото преди две години читалище „Пробуждане 2022“  в село Шипочано, община Кюстендил.   Селото е разположено в западните склонове на Конявската планина. Съществува от векове, но сегашното му състояние не е добро. Подробности научаваме от..

публикувано на 12.08.24 в 09:48