Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йохана Траянова: Българският визуален архив разказва в снимки за България на ХХ век

Българският визуален архив е платформа, която съдържа изцяло дарена и намерена фотография. Сайтът стартира с 2000 снимки от четирима дарители, като до края на тази година фотографиите трябва да станат 5 000. Организаторите на начинанието от фондация „Български визуален архив“ разчитат на дарители за попълване на фонда на платформата и се надяват, че ще пробудят интереса на публиката към разглеждане и коментиране на снимки, които „разказват“ за бита, обичаите, традициите, спомените, архитектурата, хората, историята на България през XX век. „Искаме този сайт-архив да бъде изграден от публиката и да се ползва от публиката. Идеята е миналото да стане тема за дискусия, хората да се върнат към него, отново да искат да говорят за него, да стане интересна и актуална тема“, очерта за Радио Благоевградцелите на начинанието Йохана Траянова, която е редактор и отговаря за комуникацията с публиката. Ръководител на платформата еТихомир Стоянов, Даниел Маджаров отговаря за уеб дизайна и програмирането, включват се и доброволци. Снимките са описани, датирани и са с уредени авторските права,  могат да бъдат изтегляни и ползвани безплатно под лиценза на Creative Commons 3.0

   „За мен като представител на по-младото поколение, този визуален архив е много важен от гледна точка на това, че ние живеем в една дигитална ера и е много важно всички млади поколения и тези, които следват след нас,  да имат много лесен достъп  до миналото, да могат да го изследват, да видят как са живели нашите прадеди. Това е много важно и ключово, за да се съхрани народната памет“, подчертава обществената полза от българския визуален архив Йохана Траянова. И прибавя още широк кръг от хора, за които ще е ценен създаденият дигитален архив -  историци, писатели, журналисти, научни работници, артисти,  ученици, студенти.

За Йохана Траянова

Тя е фотограф, визуален артист, който смело експериментира в самия фотографски процес, в съчетаването на фотография с поезия, вдъхновявайки се от природата и от наследените родови корени. Йохана е правнучка на поета Теодор Траянов, който заедно с Пейо Яворов е сред родоначалниците на българския символизъм. Той се дипломира като архитект във Виена, борец за свобода на Македония в четата на Христо Чернопеев, бил е част от българската дипломация, член-учредител е на Македонския научен институт. Работи и като учител, освен стихове пише статии и рецензии за литература, театър и музика, превежда пиеси. Той е първият неофициален републикански шампион по шах, става председател на учредения Българския шахматен съюз, играе и завършва наравно с четвъртия световен шампион по шахмат Александър Алехин в София на 13 април 1936 година. „Родовата история се предава главно през книгите. Разполагаме с много книги по повод неговото творчество, анализи, книги с неговите стихове. Така се предава информацията от поколение на поколение. Това носи удовлетворение, радост, гордост и най-вече отговорност“ , споделя  Йохана Траянова.

Цялото интервю на Росинка Проданова с Йохана Тарянова можете да чуете в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Доц. Елена Азманова: Празникът е споделяне на радост

„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен,  комуникативен тип.  И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Общественият разговор за семейството, децата и брака става все по-важен и по-труден

От почти  две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 20.12.24 в 15:36

Представят нематериалното културно наследство на България

Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..

публикувано на 20.12.24 в 14:05

Магията на Коледа – от миналото до днес

С   изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..

публикувано на 20.12.24 в 13:57

Димитър Урдев: Земеделието трябва да бъде национален приоритет и в крак с новите технологии

Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..

публикувано на 20.12.24 в 11:14

Родители, учители, дори и ученици с апел: Ограничаване на социалните мрежи за малолетни

Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..

публикувано на 19.12.24 в 10:24

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16