От вчера започнаха Рождественските пости, които продължават 40 дни, затова се наричат Малка четиридесетница. Традицията повелява до Коледа да не се консумират храни от животински произход – месо, мляко, сирене, яйца, кашкавал. На Никулден се разрешават риба и вино. Изключение от строгия пост се прави за децата, бременните жени, болните и възрастните хора, на които са разрешени мляко и млечни продукти.
Според духовниците,по време на поста трябва да се освободим от всичко излишно, от всичко, което ни натоварва, което е прекомерно в нашия живот и по някакъв начин е в тежест и на тялото, и на душата. А, в днешно време се оказва, че има много какво да изчистваме и от тялото и от душата – вируси, страхове, грехове.
Дали, заради по-необичайното време в което живеем, налагащо ни физическа и социална дистанция, дори и духовниците, не са толкова словоохотливи, както сме свикнали да бъдат. Рано тази сутрин, потърсихме повече информация за смисъла на постите от един от духовниците в черквата „Свето Въведение Богородично“ в Благоевград. Той не пожела за говори с обяснението, че си има ред и свещеникът не може да дава интервюта. Досега, не сме имали подобен проблеми с комуникацията с благоевградските свещеници, напротив, винаги са били отзивчиви и с радост са били полезни и на нас и на миряните.
Затова, припомняме част от изреченото от отец Светослав в предишен наш разговор по темата за постите, които според него, „не са самоцел, а средство към нещо много по-голямо“:
„И това по-голямо нещо, се нарича покаяние. Покаянието, в този смисъл на нещата, е един многопластов и много продължителен процес, в който всъщност, ние разбираме не само грешките, усещаме нашата немощ, съобразно Божието могъщество. Чрез този процес на покаяние, ние стигаме и до мисълта за изповед и за причастие през поста. По-важен е духовният аспект на поста“ - обясни свещеник Светослав Кючуков от черквата „Свето Въведение Богородично“ в Благоевград.
Повечето жители на Благоевград, които срещнахме пред храма споделиха, че не постят – някой от тях, защото не желаят, а други, защото си постят целогодишно.
„Аз съм пенсионер с нещастна пенсия, затова целогодишно си постя, но се грижа и за животните, които хряна всеки ден по два пъти. Отделям средства от пенсията, за да им купувам храна, аз се лишавам, за да има и за тях. Грижа се за тези котенца в двора на черквата, защото и те трябва да оцеляват. Имам и домашни животни, имам отношение към всяка живинка. Човек, като пости целогодишно се и се пречиства целогодишно. Пожелавам си да живеем в един по-справедлив свят, защото страшно много хора са в затруднено положение и мизерстват“ – коментира жителка на Благоевград.
Друга дама сподели, че пости понякога в края или в началото на постите, по един или два дни в годината.
„Аз постя, но нередовно, понякога изкарвам и целия пост, но не ходя да се пречиствам, защото не се чувствам готова за това“ – призна жителка на областния център.
Попитахме и по-младите хора, които посетиха храма рано сутринта, за да запалят свещ за здраве, те споделиха, че не постят и не биха го направили.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..