Деян Янков – музикален фен и китарист, пълен с енергия, творчество и вдъхновение основава фондацията „Тротоара“. Проектът е посветен на младитете хора в България. Идеята на Деян за организация, която развива творческите умения на младежи се заражда още през 2011 година. Той се вдъхновява от “Рок академия - Дупница” - инициатива, използваща музиката като инструмент за социално приобщаване на ученици. Две години по-късно Деян основава фондация "Тротоара". Заедно с Деян във фондацията работи и Ева Николова, младо и талантливо момиче, решерно да подкрепя талантите в страната ни.
„Философията ни е да слушаме децата и да ги подкрепяме. Имаме младежки център. Предстои и откриване на работилница за рециклиране на компютри. Предстои и изграждането на танцова зала, зала за театър и т.н. Ние в никакъв случай не сме само творци. Идеята е да творим. Това не е задължително обвързано с изкуство. Всеки има различни интереси. Има понякога напрежение между нас, но това напрежение изгражда страшно много. Сблъсъкът на характерите предизвиква сблъсъка на идеи и съответно създаването на идеите. Опитваме се максимално да работим с училища.“, сподели в ефира на Радио Благоевград Ева Николова.
Освен да участват в различни каузи младежите от „Тротоара“ създават събития. Такъв е най-големият гейминг турнир за ученици в България.
„Впечатляващото е, че се организира от тези тийнейджъри, които идват в центъра. В настоящата епидемиологична обстановка много по-трудно се срещат тези тийнейджъри и това седене вкъщи предизвиква не много положителни неща, та геймингът е едно прекрасно поле те да се съберат, да целят нещо заедно, да комуникират, да са част от отбор“, каза още Ева Николова.
Гейминг турнирът обаче не е единственото събитие, което създадената от Деян фондация организира. Тя реализира десетки събития за ученици и подрастващи - концерти, работилници, спортни занимания и музикални семинари.
Цялото интервю със Ева Николова чуйте в звуковия файл =>В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..