Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Автобусните превозвачи – на прага на оцеляването

Точно преди месец бе даден старт на програмата за подпомагане на малки и средни предприятия, извършващи автобусни превози. Минималният размер на средствата, които се отпускат чрез транспортното министерство, е 3 000 лв. а максималният – 450 000 лв. Разпределянето на безвъзмездната финансова помощ става на база оборотите на фирмите.Срокът за кандидатстване за средствата бе до 10-ти ноември.

В следобедния блок на Радио Благоевград се опитахме да разберем доколко финансовото подпомагане ще даде глътка въздух на автобусните компании; и какви са основните проблеми, пред които е изправен браншът.

Изключително сериозни са проблемите пред автобусния бранш. Секторът е сред най-пострадалите стопански субекти от пандемичната криза. Превозваческите компании работят почти с нулев оборот, макар да се отпускат някакви средства от държавата. Мнението е на инж. Петър Демерджиев, управител на автобусна компания в Благоевград и член на УС на Конфедерацията на автобусните превозвачи.

Предизвикателствата (освен от финансово естество), имат и изключително сериозен социален облик. Намалелият пътникопоток, опазване здравето на работещите във фирмите, и създаване на безопасна санитарна среда за пътуващите -това са само част от предизвикателствата, пред които са изправени хората от бранша.

Факт е, че автобусният парк в страната не отговаря напълно на съвременните критерии. Макар и преди пандемичната криза да се правиха спорадични инвестиции в тази посока, на този етап е немислимо да се говори за някакво модернизиране, казва Демерджиев. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Малки журналисти на гости на Радио Благоевград

Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..

публикувано на 24.02.25 в 14:56

Музейна работилница „Баба Марта“ отваря врати в Петрич

Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..

публикувано на 24.02.25 в 10:23

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55