Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Р. Ташева, кардиолог: Добрият контрол за заболявания от сърдечно-съдовата система са предпоставка за по-леко протичане на COVID-19

Д-р Райна Ташева

 Близо 89 000 хоспитализации и 324 милиона лева от бюджета на НЗОК – това са данните за лечението на сърдечната недостатъчност в болнични условия за миналата година. Данните са предоставени от НЗОК на Института за здравно образование и се отнасят за всички области на страната. 

150 00 са диспансеризираните болни със сърдечна недостатъчност в България 90% от тях са диспансеризирани при личните си лекари.   

За Благоевград диспансеризирани болни – 4716, 90% от тях са над 65 години. През 2019 година болници в региона са отчели 3700 хоспитализации по повод на сърдечна недостатъчност. Близо 1 милион и 800 хиляди лева е струвало това болнично лечение.    

Експертите са категорични, че хронично болните пациенти не могат да бъдат оставени без регулярни грижи, дори в условията на криза. Въпросът е как това да се случи по начин, който е ефективен и дава възможност за качествена здравна услуга при запазване на физическото дистанциране, доколкото това е възможно.  

„Пациентите със сърдечно-съдови заболявания още от началото на пандемията стана ясно, че са една от най-рисковите групи за тежко и усложнено протичане на ковид инфекцията, което се потвърди и в последващите месеци. Изводите, които се налагат е, че колкото по-добре контролирани са заболяванията на сърдечно-съдовата система преди евентуална ковид инфекция, толкова по-леко протича тя и по-малко са усложненията по време на инфектирането. Истината е, че пациентите със сърдечно-съдови заболявания имат затруднен достъп в момента до специализирана кардиологична помощ, предвид обстановката. Много голяма част от проследяването се извършва по телефон, а пациентите, при които има влошено протичане на сърдечната недостатъчност, влошаване на състоянието – не бива да отлагат срещата със своя кардиолог“ – заяви в месечното издание на рубриката „В ритъма на сърцето“ на Радио Благоевград-БНР д-р Райна Ташева, кардиолог във Втора градска болница в София. 


Сърдечна недостатъчност

 „Сърдечната недостатъчно е крайния стадии в развитието на повечето сърдечно-съдови заболявания. Тя е  свързана с невъзможността на сърдечния мускул да изтласква достатъчно кръв  за да отговори на нуждите на тялото, което  да функционира нормално. Има множество рискови фактори за развитие на сърдечна недостатъчност: високото кръвно налягане, особено, когато е неконтролирано, захарния диабет, тютюнопушенето,  начина на живот, генетични фактори. Всички те в един момент, когато не се контролират, не се лекуват – водят до развитие на сърдечна недостатъчност.“ – контретизира д-р Ташева. 

Тя уточни и симптомите 

„Най-често симптомите са свързани с намален физически капацитет. По-лесна умора, отпадналост, невъзможност да се извършва обичайната физическа активност без да се появи чувство на задух или умора. Недостигът на въздух също е много характерен симптом при развитие на сърдечна недостатъчност. Появяват се отоци в долните крайници, което може да бъде симптом в по-късен етап на заболяването“. 

Подобряване качеството на живот на пациенти със сърдечна недостатъчност  

 „Сърдечната недостатъчност е един от най-големите проблеми в съвременната кардиология, тай като засяга много голям процент от населението. Счита, се че около 20 процента от хората над 65 години в определен момент развиват сърдечна недостатъчност. През последните години много се работи в посока подобряване качеството на живот на тези пациенти и превенцията за развитието й. При пациенти, които имат вече установено сърдечно-съдово заболяване, те могат да направят много за да се предотврати развитието на проблема – здравословен начин на живот, отказ от тютюнопушене, спорт, нормална физическа активност – това е нещо, което зависи от всеки един от нас. По отношение на медикаментозната терапия има много голям напредък през последните години с въвеждането на медикаменти, които подобряват сърдечната функция, качеството на живот на тези пациенти. Доказано е в големи клинични проучвания, че това намалява риска от хоспитализации“.

Разговора на Лалка Радкова с д-р Ташева можете да чуете в звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Методи Байкушев: Нов дълг от 14,5 млн. лв. няма да увеличи финансовата тежест за хората

Поемането на нов дълг в размер до 14,5 милиона лева няма да увеличи финансовата тежест за гражданите.  В момента ние плащаме по около 340 000 лева всеки месец главници и лихви по седем кредита. Само миналата година Общината изтегли кредити в размер на 10 милиона лева. През юни месец пък предстои да погасим окончателно дълг от 2019 година. Той е..

публикувано на 19.04.24 в 13:09

Великденски акции в Кочериново

Великденски инициативи организират от „Заедно за успех“ в Кочериново. По традиция екипът на сдружението обединява усилия заедно с учениците от Средно училище „Христо Ботев“ в града. В навечериeто на светлия празник в арт работилниците деца и младежи ще изработват креативни изделия, с които ще се включат в благотворителния базар. Това..

публикувано на 19.04.24 в 11:29

Фотоизложба в защита на човешките права

„Без расизъм в изборната кампанията за Европейски парламент” – това е призивът на най-новата инициатива на  сдружение „Мулти култи колектив“. Основната цел е да се повиши осведомеността и да се посочат вредните последици от расизма в различни социални аспекти, включително като предизборен политически инструмент в българските политически..

публикувано на 19.04.24 в 10:40

Модернизират детската градина в Брезник

Модернизация на образователната среда в детска градина “Брезица” в град Брезник предстои да бъде извършена. Целта е постигане на високо ниво на енергийната ефективност и близко до нулевото потребление на енергия. Финансирането е по инвестиционен проект, който вече е одобрен и предстои реализацията му. „Това е един дълго чакан и желан проект от..

публикувано на 18.04.24 в 13:38

17 април - Международен ден на хайку поезията

От 2012 година  на 17 април светът отбелязва Международния ден на хайку поезията.   Това е традиционна японска лирическа поезия, която се отличава с изключително кратко изложение. Въпреки че се състои само от три реда,  хайку може да изрази дълбочината на човешката душевност, учи ни да забелязваме наглед малките неща и случки в живота. „ Ние..

публикувано на 17.04.24 в 17:20

Проблемите с изсечените дървета в Дупница остават

В неделния ден още в ранни зори бяха изсечени 13 дървета на централния площад „Свобода“ в Дупница. Това става в присъствието на кмета на общината д-р Първан Дангов. Още преди обяд в социалните медии се появиха снимки с изсечените дървета. Хората, присъствали на това деяние, задаваха един и същи въпрос: „Защо?“. Изсичането на дърветата стана и..

публикувано на 17.04.24 в 09:32

Село Овчарци привлича туристите с красивия си център

Светещи букви на кметството, кътове за игра за децата и за отдих за възрастните, красиви дървени статуи на животни, тематична украса за всеки празник, много зеленина и цветя, са част от атрактивните нововъведения, които придават европейски вид на центъра на село Овчарци в община Сапарева баня. Според кмета Радостина Сусанина всичко това е постигнато..

публикувано на 16.04.24 в 13:45