"Фолклорът ни е спасявал в трудни ситуации и кризи“ – споделя 82-годишната народна певица от петричкото село Марикостиново Стоянка Бонева. Славеят на Марикостиново както я наричат е била изпълнителка в легендарното трио „Българка", формацията „Мистерията на българските гласове“, група "Балкана" и други формации. Майка й е пяла и играела хора и от нея Стоянка взима "маята" както се казва, от нея оформя цял репертоар.
Стоянка Бонева е втората изпълнителка на популярната авторска песен "Лудо, младо" (м.Атанас Бояджиев, т.Богомил Гудев), след като за пръв път е записана на малка плоча („Песни от Атанас Бояджиев и Богомил Гудев“ – ВТК 2902, изд. Балкантон) през 1970 г. от дуета Петър Чернев – Магда Панайотова със заглавие „Откъде да взема сила“. Любопитно е, че песента е била забранена по БНР в продължение на две десетилетия заради „еротична закачка“. 20 години по-късно песента се преименува на „Лудо, младо“ и е една от най-изпълняваните песни. "Изкилиферчиха" песните, обаче" – споделя Стоянка Бонева – "Македонски били, слагат им ке. Нямам нищо против да ми пеят песните, но така както трябва!" – категорична е Стоянка Бонева.
Биографията на Славея на Марикостиново е дълга и широка, както тя самата казва. Съвсем млада отива кранистка в Металургичния завод "Ленин" в Перник, където работи една година. През 1955 година се явява на конкурс в Българското национално радио, където я взимат веднага в народния оркестър, диригент тогава е Борис Петров. Сега Борис Петров има видно място във Фолклорната стая на Стоянка Бонева в дома й в София. Цялата стая е облепена с афиши, снимки от турнета, от концерти, окичена е с гердани и други аксесоари, с които Бонева е излизала на сцената, на видно място е носията, с която за първи път е запяла народна песен на сцена.
Десетки са песните от родния й край, които тя записва за фонотеката на БНР, издава грамофонни плочи, с другите именити певици – Янка Рупкина и Ева Георгиева от трио "Българка" осъществяват поредица успешни турнета по цял свят, издават самостоятелна плоча във Великобритания, правят записи с Кейт Буш. "Кога съм мислила аз, че като момиче от село ще обиколя целия свят – Канада, Япония, Австралия..." – споделя Стоянка Бонева.
82-годишната народната певица от Марикостиново Стоянка Бонева днес черпи сили от народната музика и от любовта на своите деца – двама сина, двама внуци и двама правнуци – единият й син е оперният режисьор Петко Бонев, който е познат и на благоевградската публика от сцената на Камерна опера.
Интервюто на Силвия Домозетска със Стоянка Бонева можете да чуете в звуковия файл – >
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..