Малко или много всеки от нас е чел или гледал обредите, които изпълняват коледарите, всички сме чували "Стани Нине, господине ...". Чували ли сте обаче за русалиите и каква е тяхната роля в народните вярвания и традиции? Както и коледарите, така и русалиите обикаляли по селата по Коледа. Или по-конкретно в така наречените "мръсни дни" или "поганни дни" - 12-те дни от Коледа до Богоявление. По време на този период според българския фолклор навън бродят всякакви нечисти сили, зли духове и караконджули. Русалииската дружина се състои обикновено от 20 до 30 неженени момци, които с танците си гонят злите духове, болести, магии и демони. Те винаги се движат по двама. Дружината е разпределена: Водач-балтаджия-юзбашия-войвода-съгледвачи-калаузи-кесиджия. В петричките русалийски по-съвременни дружини от края на 19-и и началото на 20-и век съществуват и други персонажи, а те са: Пепелаш, дявол, болен-здрав носи, дервиш, турчин, черкезин и мома. Тук трябва да подчертаем, че всички са мъже. В същото време обаче за разлика от коледарите, те са затворена общност, чиито обичаи днес са обвити в тайнственост.
Димитър Яков от Петрич е потомствен русалия, който се запознава с обичаите едва 7-годишен. Още прадядо му Филип Яков е практикувал древните ритуали. За жителите на Петрич русалиите са един от символите на града, които векове наред продължават да съхраняват традицията. По думите му русалиите са хора с могъщи сили – те са лечители: „Изви се хоро около болен човек. Балтаджията изпълни чудно хороводно изпълнение, че аз изгубих дар-слово. След това даде на болния да отпие отвара от „цицарката“ си и пред очите ми възрастният мъж поруменя и се оживи, а беше легнал на одъра си. Балтаджията го прескочи три пъти“. Русалийската им премяна също е много пъстра, която съдържа доста детайли. В ръка русалията държи и играе с гола сабя (калъчка). Тези „калъчки” са били най-често трофей от убити душмани. Те са с невероятна резба и са изключително красиви и дълги.
"Аз, чувайки гръмовния писък на зурната, титаничния тътен на тъпана, трябва да ти кажа, че нашите русалийски игри дават изключително положителна енергия на всеки един човек, а и не само на играещия, но и на тези, които го наблюдават. Това е нещо фантастично, което не се среща никъде. Русалийството е нашето уникално богатство, с което можем да се гордеем пред всички европейски народи“, казва още Димитър Яков.
За разлика от кукерите и други еманации като сурвакарите… русалиите не са отхвърлени от ортодоксалната църква, от православието – напротив. По време на русалийските празници, по време на ”поганните” (мръсните) дни - 12 дни от Коледа до Богоявление, те са изпращани и посрещани от свещеник в църквата, като при излизане от храма на Богоявление се извършва повторното им кръщене. Русалиите събират средства за нови черкви, училища и за други обществено-полезни дейности.Те са единствените екзорсисти на светата черква.
В звуковия файл чуйте интервюто на стажант-репортера Николай Манолев с потомствения русалия от Петрич Димитър Яков...
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...