Природата започна да се събужда от зимен сън, още преди да е настъпила истинската зима. Затова сигнализират слушатели на Радио Благоевград от различни части на Югозапада. Така например, стопани от района на Долна Гращица, кюстендилско, петричко и благоевградско, съобщават за набъбване на пъпките на част от овощните насаждения. Пчелите също започнаха да облитат кошерите, допълват пчеларите.
Какъв знак е това и доколко е рисково за овощните насаждения?
Потърсихме мнението на експертите, в лицето на доц. Димитър Сотиров, заместник-директор на Института по земеделие в Кюстендил.
„Това не трябва да ни притеснява, имало и други години, в които по това време на годината, температурите са били дори и по-високи, от порядъка на 10-15 градуса. Така че, на този етап, не би трябвало да изпитваме някакви опасения и притеснения, специално за овощните култури“ – коментира за Радио Благоевград доц. Сотиров.
Овощните насаждения не са застрашени, засега
Според него, овощните култури засега не са застрашени от преждевременно развитие. Възможно е на определени места, в някой дворове, където растат овощни видове като кайсия, праскова и череша, в близост да някаква постройка, до стена, която акумулира допълнително температура, да предизвика по-ранно набъбване на пъпките, но това, на този етап не е фатално, тъй като в момента, дърветата са все още във фаза „дълбок покой“.
Рисково ли ще бъде евентуално застудяване на времето?
„По-скоро, ако оттук нататък, температурите продължат да бъдат така високи, те наистина ще предизвикат малко по-ранно развитие и вече опасенията ще дойдат в началото на месец март, когато ще трябва да започне цъфтежът“ – уточни още земеделският експерт.
На въпрос, какви са рисковете за напъпилите овошки, ако времето рязко застудее и завали обилен сняг, доц. Сотиров отговори, че ако се случи обещаното от синоптиците застудяване в края на седмицата, то ще вкара овощните насаждения в така наречения „принудителен покой“. Дърветата спокойно ще презимуват януари и февруари, едва през март може да се говори за някакви притеснения, при евентуално по-ранно развитие, цъфтеж и измръзване на овошките.
Времето е подходящо за зимна резитба на овошките
„Който не е извършил досега резитбата на овощните насаждения, сега е времето да го направи, защото времето е изключително благоприятно. Затова, съветвам стопаните да използват всеки един хубав, слънчев ден, да преминат към извършване на резитба, защото при влошаване на времето, това ще бъде затруднено“ – допълни още заместник-директорът на Института по земеделие в Кюстендил.
Доц. Сотиров напомни, че по принцип сега не е време за наторяване, то се извършва през ноември и декември. Ако, все пак не са го извършили тогава, възможно е и сега, въпреки че оптималното за тази дейност време е в края на февруари, началото на март.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Сотиров:
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..
Град Добринище и селата Места и Филипово ще имат по-модерно и по-икономично улично осветление. Проектът се изпълнява от община Банско. „Ще се подмени цялото улично осветление в град Добринище с модерни светодиоди и фотоволтаични лампи. В момента уличното осветление в нашия град е морално остаряло. Новите осветителни тела ще са по-икономични и площта,..
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..