Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В търсене на най-ароматното съкровище

Преподавателят в ЮЗУ Владимир Караджов издаде географския роман "Океанска приказка"

Кое е най-ароматното съкровище на света и как е достигнало до нас? Любопитната история на ванилията се проследява в поредния роман на преподавателя в Югозападния университет, гл.ас.д-р Владимир Караджов. Това е географски роман, в който достоверната научна фактология се преплита с фантазията на автора. 

Творбата е плод на двегодишна изследователска и писателска работа и само за седмица успя да се нареди сред най-продаваните книги в класация на верига книжарници. „Радвам се, че екипът, който работи над книгата е изцяло благоевградски“ – с гордост споделя Владимир Караджов. 

Авторът д-р Владимир Караджов работи над книгата с колегите си доц. д-р Лидия Сакелариева – научен консултант и проф. д.ф.н. Цветан Ракьовски – редактор.

Романът на д-р Караджов проследява историята на откриването, разпространяването и важността на ванилията, като художествената нишка е динамична и увлекателна, базирана на множество историческа и ботаническа фактология. Повече от 100 обяснителни бележки има под черта.

"Океанска приказка" е обогатена и с философия за живота, извлечена от древни източници. Книгата е богата и на илюстрации, дело на Биляна Караджова.

По думите на автора, "Океанска приказка" е първата приказка в света с научен консултант – доцент по зоология и ботаника, за максимална достоверност на фактите.

Гл.ас. д-р Владимир Караджов е преподавател в катедра "География, екология и опазване на околната среда" към Природо-математическия факултет на Югозападния университет. Той е автор и на "Етиопска приказка", която излезе през 2017 г. и е най-превежданата българска книга за 2018 г. И като преподавател по екологични дисциплини, за д-р Кадаржов е важно, че нито едно дърво не е отсечено за направата на "Океанска приказка" и "Етиопска приказка", те са отпечатани на рециклирана хартия. Тя е по-скъпа, а в случая и по-дебела от обикновената бяла офсетова. Наподобява хартия от стари свитъци и карти на тайнствени съкровища. "Важното е във всяко наше действие и мисъл да влагаме личните си убеждения." – казва д-р Караджов.

Гл.ас.д-р Владимир Караджов в интервю на Райна Ванчева можете да чуете в звуковия файл – >




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Любов от пръв поглед и любов за цял живот - историята на сем. Митови от Брежани

Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..

публикувано на 24.12.24 в 13:19

Добромир Добрев: Служителите в МВР са недоволни

Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..

публикувано на 23.12.24 в 10:37

Доц. Евгения Благоева: Храната е част от културата на едно общество

Храненето, не само като процес за биологично поддържане на  организма, а и като  култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..

публикувано на 23.12.24 в 10:04

Анатоли Костов: „Пътят на водата“ е темата на „Раждавица филм фест-2025“

Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва  основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни,  игрални и документални филми - както..

публикувано на 23.12.24 в 09:59

Ученичка от Петрич е отличена в инициативата „Човек на годината“

Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..

публикувано на 23.12.24 в 09:46

„Да откриеш Софроний“ – новата книга на Искрен Красимиров

„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..

публикувано на 23.12.24 в 09:36

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38