Двайсет години отминаха, откакто и в България навлязоха понятията „обща медицина и общопрактикуващ лекар“. С началото на здравната реформа от началото на 21-ви век, у нас се обособи т.нар. джи-пи или личния лекар.
Те започнаха да отговарят за своя пациентска листа, а пред пациентите се въведе възможността да направят своя личен избор. Наложи се принципът, ако не е сме доволни от настоящия, да го сменим. И това постави основите на конкуренцията.
В условията на пандемична криза се опитахме да разберем, доколко се промени нашето отношение към работата на общопрактикуващия лекар и какво би ни провокирало да го сменим.
За качествата на българските лекари се е говорило много и многообразно. Безусловен факт е, че по-големият процент от медицинските ни кадри са изключително конкурентноспособни на световния пазар на труда. Разбира се, както във всеки един процес, и тук има двуполюсни мнения относно работата и нагласите на лекарите при отделни здравни проблеми. Но, не може да се отрече, че когато изпаднем в нужда, всеки един от нас търси най-напред съдействието на своето джи-пи. Такова е и мнението на запитаните благоевградчани.
През периода на пандемична криза, непозната за света, основната нагласа към съветите на нашите лекари се основава на доверието. И това е най-важната част от взаимното ни уважение, казват запитаните.
Възможностите, които ни се предлагат, да сменяме личните си лекари, ако не сме напълно доволни от тях, определя и нашата пациентска оценка за дейността им, е мнението на някои благоевградчани.
На стадион „Христо Ботев“ в Благоевград и във втората контрола от зимната си подготовка ФК „Пирин“ постигна успех – този път победи елитния „Царско село“ с 1:0. Голът отбеляза в 42-та минута Владислав Златинов. Секунди преди това, удар на младия Иван Тасев срещна дясната греда на вратата на гостите. Отбитата топка попадна в Г.Гущелиани, той..
Работата на голям научен колектив от различни институти на Българската академия на науките, както и от три университета – Софийския „Климент Охридски“, Великотърновския „Кирил и Методий“ и Благоевградския „Неофит Рилски“ е събрана в книгата „За официалния език на република Северна Македония“. В книгата са събрани доказателства за българския..
През тази година трябва да завърши реставрацията на един от символите на Дупница – Часовниковата кула. Тя е построена през 1782-ра година, запазена е и до днес, но състоянието ѝ не е добро. Отдавна не работи и часовниковият механизъм. Финансирането е по Трансграничната програма България – Северна Македония с община Крива паланка на стойност..
Във време на пандемия, карантина, повишен риск от заболяване, на дневен ред излиза важността да запазим своето здраве с добра движенческа култура. Всяко заседяване и застояване е вредно, за това при продължителните мерки срещу коронавирус, необходимостта от движение излиза все по-ярко на дневен ред. Българските народни танци са един прекрасен начин да..
Ново общинско публично предприятие ще бъде основано в следващите месеци на територията на Благоевград. Структурата ще обединява Зоологическата градина и бъдещия приют за безстопанствени животни. Пред местните власти продължава да стои на дневен ред сериозният проблем, свързан с контрола на бездомните кучета. Десетки оплаквания на пострадали..
Наложените противоепидемични мерки през изминалата и в началото на тази година, с цел опазване здравето на хората, малко или много ощетиха заетите в ресторантьорския бранш. Това отчитат от Сдружението на ресторантьорите и хотелиерите в Благоевград. Според Васил Димитров, председател на местната организация и собственик на хотел и ресторант,..
Предлагат ли общините в Югозападна България достъпни електронни услуги, след като пандемията ограничи достъпа до институциите?! С какво и как могат да бъдат полезни сайтовете на общините и защо инвестирането в онлайн услуги е показателно за съвременните темпове на развитие на нашето общество? Отговорите дава Жюстин Томс, съосновател на „Фондация..