Пред всеки млад човек изниква дилемата къде и как да продължи своето образование след завършване на гимназия. Едни избират да останат в родината си и да заложат на българското висше образование, а други смело стягат куфарите и заминават към някой чужд университет.
Пред един такъв избор е бил поставен и 22-годишният Веселин Методиев от Благоевград. Възпитаник на Езиковата гимназия в своя роден град той решава да последва модерната тенденция през последните години, а именно да тръгне на Запад. Отчасти повлиян от своя приятелски кръг, той избира Нидерландия, където изучава „Изкуствен интелект”. Първата година в кампуса обаче не е точно това, което Веско (както той пожела да го наричаме) си е мечтал. Липсата на семейството, средата и коренно различната система на преподаване го карат да се замисли дали това е неговото място и без колебание се завръща в България, избирайки да продължи в Американския университет в Благоевград. Любовта му към математиката и добрият английски дават на Веско възможността да продължи да се занимава с компютри. Избира и втора подспециалност „Журналистика и масмедии”, с която смята да се занимава и в бъдеще, но на ниво хоби, а не професионално.
Младият мъж е шампион по шах на регионално и държавно ниво, участва в театралната и танцова група на Американския университет. Обича фотографията, която е в основата на избора му на втора специалност. Посветил се е и на благотворителните каузи, в които много често се включват деца и възрастни от Община Благоевград. Веселин Методиев е пример за един млад и проспериращ човек, решил категорично да остане и да се развива в пределите на родината.
Интервю на стажант-репортера ни Милена Камбурова с Веселин Методиев можете да чуете в звуковия файл – >
Вече три месеца двама младежи ни разхождат виртуално из различни кътчета в Благоевград. Чрез кратки видеа ни напомнят колко красив е Благоевград и защо трябва да се гордеем, че сме благоевградчани. Иван и Георги, създатели на фейсбук канала „Благо ни е“, която популяризира града ни, бяха на гости на предаването на Радио Благоевград „Неделя у дома“...
Днес, на 11 януари, отбелязваме Световния ден на думата „благодаря“ – красива българска дума, която съдържа в себе си думите „благо“ и „дар“. Именно за благото на дара разговаряхме в предаването „С усмивка в събота“ с 11-годишната Мартина Димитрова, която дари за втори път грижливо поддържаната си коса на онкоболни деца. Мартина е родена и..
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..