Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почти няма динамика в цените на храните

Според данни на ДКСБТ (Държавна комисия по стоковите борси и тържищата), поевтиняването на храните се ускорява по стоковите борси през в края на месец януари. В същото време, според информация на Организацията по прехрана и земеделие (FAO) към ООН, „глобалните цени на храните достигат шестгодишен връх през декември, 2020 и вероятно ще продължат да се повишават през настоящата година, увеличавайки натиска върху бюджетите на домакинствата, докато гладът в световен мащаб нараства“.

Каква е пазарната картина в България?

Цените на храните на едро в края на януари остават стабилни, дори има поевтиняване на някой основни хранителни продукти.

„Ако в началото на декември миналата година имаше спад и задържане в цените на храните, то в средата на същия месец имаше засилване на потреблението във връзка и с коледно-новогодишните празници. От 5 януари до момента, имаме стабилизиране и поевтиняване както при плодовете и при зеленчуците, така и при основните хранителни продукти. Като при последните, има по-скоро запазване на тенденциите, както при цялата 2020г. Само при ориза имаме увеличение с около 18 %, а при олиото с 25 %, което се дължи на лошата реколта“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.

Наблюдава се трайно поевтиняване на някой храни

По думите му, стабилна е цената на яйцата, трайно поевтиняване има на маслото с около 10 %, има раздвижване в цената на рибата на едро, с около 20 %. Стабилна остава цената на свинското месо – около 9 лв. на едро и по-ниска на дребно. С около 5 % поевтинява и пилешкото месо в сравнение със същия период на миналата година. При плодовете и зеленчуците също се наблюдава поевтиняване – при доматите равнищата са с около 23 % по-ниски от същия период на миналата година, а при краставиците поевтиняването е с около 10 %, въпреки сезона. Пиперът и картофите също са с по-ниски цени, в сравнение със същия период на миналата година. Тази тенденция се наблюдава и при плодовете- банани, лимони и други. Единственият плод с по-висока цена е портокалът, с около 15 %.

Какви са световните и европейски тенденции?

„По отношение информацията на Организацията по прехрана и земеделие (FAO) към ООН, има промяна в индексите на цените, но те са около 3  до 6 %, но това касае световния мащаб. От гледна точка на Европейския съюз, в момента има едновременно свръх предлагане и свиване на търсенето, което е във връзка с пандемията. Затова се получава това задържане на храните. Пазарът на храните в момента е най-нединамичният пазар. Ако през 2014 г. средната цена на кашкавала е била 11.08 лв., то през 2021 г. е 10.64 лв.“- уточни още експертът.

Влияят ли на пазара затворените заведения?

Според Владимир Иванов, затварянето на ресторантите и другите видове заведения, заради пандемията, не оказва почти никакво влияние върху търсенето на хранителни продукти.

„Има естествено, заради неработещите обществени заведения, индивидите консумират по-малко, на практика имахме едно свито търсене, въпреки че, хората се хранят дали вкъщи, дали навън. По-скоро липсата на обществени тържества доведе до консумацията на по-малко храни, но това са количества, които от гледна точка на целия пазар, едва ли биха повлияли на тенденциите“ – допълни Владимир Иванов.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Овчарци привлича туристите с красивия си център

Светещи букви на кметството, кътове за игра за децата и за отдих за възрастните, красиви дървени статуи на животни, тематична украса за всеки празник, много зеленина и цветя, са част от атрактивните нововъведения, които придават европейски вид на центъра на село Овчарци в община Сапарева баня. Според кмета Радостина Сусанина всичко това е постигнато..

публикувано на 16.04.24 в 13:45

Димитър Урдев: На жителите в община Благоевград се гледа като на брашнен чувал

На жителите в община Благоевград се гледа като на брашнен чувал – когато имаме нужда ще ги изтупаме и те ще си платят. По този начин не можем да създадем онези условия за живот, заради които бихме накарали тук да дойдат инвеститори, младите да останат и да развиват бизнес. Това е най-трудната задача - да създадем предвидима среда, в която..

публикувано на 16.04.24 в 12:29

Здравка Евтимова: Човек има най-много, когато дава

Писателката Здравка Евтимова, заедно с още известни личности от различни индустрии, бе сред основните говорители на годишната конференция TEDxAUBG в Благоевград. Тя избра да говори пред студентите от Американския университет за общественото явление „калинки“ и образованието. „Внимателно и аргументирано се стремя да стигна до извода, че явлението..

публикувано на 15.04.24 в 15:51

RIA с нов англоезичен сингъл - „INTACT"

Третият самостоятелен сингъл на RIA е англоезичен и носи името „INTACT". Музиката, текстът и аранжиментът са на RIA.  Видеоклипът е заснет от Васил Стефанов в София. В него участват Тодор Петров и Борис Божилов от „Спални места“ и китаристът Виктор Колев. Още първият сингъл на младата певица – „Нашата мечта" ѝ даде успешен старт и покори всички..

обновено на 14.04.24 в 15:37
Вяра Панталеева

Вяра Панталеева посреща пролетта с нова песен

Новата песен на Вяра Панталеева "През 100 земи" е приказен разказ приличащ на сън за личностното пътешествие, в което търсейки някого или нещо, откриваме себе си. Мистичното и приказното в музикалната форма, кореспондира с приказния изказ: „две луни“ – два лунни месеца, „сто земи“, „вдън гори‘. „огледален свят“... Пътешествието е вътре в нас..

обновено на 14.04.24 в 15:22

Как капачките обединиха хиляди доброволци?

Пролетната кампания на „Капачки за бъдеще“ наближава.  14-ото ѝ издание ще се проведе в рекордните досега 33 града. Всеки може да донесе  събраните пластмасови капачки и алуминиеви кенчета, които ще бъдат рециклирани. Със събраните средства ще се помогне на 20 детски и родилни отделения в страната. Благодарение на инициативата до..

публикувано на 12.04.24 в 12:37

Никол Илиева: Интересът към първия медиен фестивал в Благоевград е голям

Годишният  медиен фестивал в Благоевград  ще се проведе на 30 април 2024 година по инициативата на студентския клуб „Ellipsis“ в АУБ.  Той е отворен за студентите от АУБ и техни колеги от цял свят,  за начинаещи и професионалисти. За участие във фестивала вече са постъпили 27 заявки от нашата страна, от редица други европейски страни, от Африка,..

публикувано на 12.04.24 в 11:39