Осезателно се увеличават дарителите на книги за читалищната библиотека в Сатовча през последния месец. Увеличават се и читателите в дните на пандемия, като тези, които не могат да посетят библиотеката, получават книгите директно у дома.
„Ограниченията, заради коронавируса, оказват влияния върху всичко, включително и върху посетителите в читалищните библиотеки. Но, съм благодарна, че все пак има хора, които вярват в силата и възможностите на библиотеката, като една институция за интелектуално пространство“ – коментира за радио Благоевград Анна Начева, дългогодишен читалищен библиотекар в Сатовча.
Тя призна, че в дните на пандемична обстановка е имало известен отлив на читатели, но през 2019 г. са получени като дарения, почти 1000 тома книги.
„Тази година започнахме също много добре, още през първия месец януари, почти 140 книжни документа сме въвели в библиотечния фонд. Понякога, даренията включват и повтарящи се заглавия, които вече имаме, затова ние веднага ги преотстъпваме на по-малките библиотеки. Например, миналата и по-миналата година, ги преотстъпвахме на библиотеката в село Туховище“ – сподели още г-жа Начева.
Дарителите са от цялата страна, има и издателства, които даряват книги от различни жанрове. Последното дарение е от едно издателство, което е било принудено за бъде закрито, затова е дарило детски книжки за библиотеката в Сатовча.
„Детският отдел има нужда от по-сериозно попълване, за което ще помислим по-нататък“– допълни Анна Начева, която лично доставя книжки до домовете на читателите, които не могат да посетят библиотеката.
„Не са толкова много хората, на които доставяме книги по домовете. Това са по-възрастни хора или такива в неравностойно положение. Много от тях очакват с нетърпение срещата си с мен, защото ние библиотекарите сме и психолози и събеседници. Тук е мястото, посетителите да споделят това, което ги вълнува, не само по отношение на книгите, но и в живота. Библиотеката трябва да бъде едно лично място за много хора от различни възрасти и аз се радвам, че е така“ – допълни още читалищният библиотекар в Сатовча Анна Начева.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Анна Начева:
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..