Той беше и ще остане енигма – режисьор, поет, скулптор, всичко това беше Ставри Карамфилов. Неговият земен път завърши в сряда, 27 януари, когато в следобедните часове се отправи към звездите. Напусна ни на 63-годишна възраст след много кратко боледуване.
Макар и неразбиран през последните години, той е голяма дарба и значимо име в историята на българския театър, а неговите спектакли („Едип“ и „Антигона“, „Нирвана“, „Лазарица – Последният запис“…) вече са записани в златните страници за вечността. С пристигането си през 1982 г. в Благоевград, след завършването на ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ в класа на проф. Енчо Халачев, Ставри Карамфилов успява да превърне Драматичен театър „Никола Вапцаров“ в център за високи търсения и модерно изкуство. „Да се предам, да продам себе си – ето кое не можех да си позволя в професията на театралния режисьор. „ – категоричен е и винаги успява да върви изправен, каквото и да му струва.
Създава Експериментален студентски театър /ЕСТ/ към Югозападния университет „Неофит Рилски“, а по-късно и първия в страната френскоезичен театър към Алианс Франсез в града.
Той е първият режисьор, който поставя на българска сцена пиесата на Албер Камю „Калигула“ в Учебния театър на Академията.
От 2000 г. живее и работи в Ню Йорк – преподава като гост-лектор в Ню Йоркския университет. На камерната сцена на NYTW/4th Street Theatre в Манхатан поставя пиесата „Не минавай по моста“ на драматурга Майя Праматарова. Прави изложби и пише поезия.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска със Ставри Карамфиловслед публикуванетопрез 2012 г.на разтърсващия му текст „Едип, моят сценичен и човешки пейзаж – един последен поглед отвътре” в сборника „Съдбата на Едип – българските маршрути”, под редакцията на Клео Протохристова. Излъчен е на същия ден преди девет години в нощния блок „Задно след полунощ“ на програма „Христо Ботев“ и регионалните радиостанции на БНР.
Предвиденият нов данък върху подземните богатства предизвика отново гнева на миньорите. Данъкът би оскъпил минното производство, цените на въглища, руди,а като резултат на това ще трябва да се повиши цената на тока. Когато се увеличи тази цена на пазара всички цени нарастват. Този нов данък е предвиден в проектобюджета на страната, предложен от..
Първият месечен финалист на конкурса за късометражно кино „Екранът е ваш“ е анимационният филм „Любовта, без която не можем“. Режисьор на лентата е доц. Господин Неделчев, д-р по кинознание, изкуства и телевизия. Филмът е създаден през 2022 г., участвал и печелил награди в различни конкурси. „Посланието на филма е да бъдем човеци, да..
Доброволческата инициатива „Не си сам” е обединена около идеята да помага на възрастни и крайно нуждаещи се хора в община Перник и селата от областта. Целта им е да направят празничните им дни по светли и радостни. И тази година те с помощта на съмишленици и добри хора, успяха да съберат достатъчно хранителни продукти, с които да зарадват близо..
„ Сегашните отношенията между България и Северна Македония са близо до точката на замръзване и северномакедонската страна има цялата вина за това, тъй като пое задължения пред ЕС, но не ги изпълнява “. Това заяви за Радио Благоевград евродепутатът Ивайло Вълчев, който е „докладчик в сянка“ от групата на Европейските консерватори и реформисти..
Много хора имат илюзията, че вече са проведени някакви разговори между Доналд Тръмп и Русия и че сега той само трябва да дойде на власт, за да бъдат приведени в действия. Това не е така. Не че на Тръмп не му се иска да проведе тези преговори предварително, но има доста горчив опит от това, което се опита да направи предния път преди да спечели, когато..
„ Първата ми и най-важна задача, когато встъпих в длъжността и. д. председател на СЕМ беше да направя множество срещи с регионални журналисти. Бях в Габрово, Стара Загора, видях се с колеги от цялата страна “, сподели в интервю за Радио Благоевград д-р Симона Велева, и.д. председател на Съвета за електронни медии. Тя подчерта, че „..
В забързаното ни ежедневие традиционните занаяти често остават на заден план, но за много хора те са източник на вдъхновение, спокойствие и връзка с корените. В Благоевград една инициатива си поставя за цел да възроди и съхрани изкуството на плетенето, като обедини всички, които носят тази нишка в сърцето си. Александрина Пандурска, позната с..