Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без шлемове, шалове и кърпи на закрити обществени места

От 1 февруари, на закрити обществени места можем да носим само маски. Предпазните шлемове, шаловете и кърпите, са забранени - гласи новата заповед на здравния министър Костадин Ангелов. Причината за забраната на шлемовете се криела в технологията, по която са направени. Според вирусолози, едва преди няколко месеца станало ясно, че предпазните шлемове са неефективни. Затова, вече ще се използват само предпазни маски.  

„Потребителите обаче, трябва да знаят, че на пазара се намират три вида маски – лични предпазни средства, медицински изделия и хигиенни маски, които естествено, са с различна степен на защита. Според Европейски регламент, медицинските маски са с най-висока степен на защита, те са високоспасяващи продукти“ – коментира за Радио Благоевград Вася Миланова, държавен експерт в Главна дирекция „Надзор на пазара“ при Държавната агенция по метрологичен и технически надзор. Тя уточни, че „няма маски, които са произведени специално да предпазват от COVID-19, но след направени проучвания от Световната здравна организация, личните предпазни средства се препоръчват като подходящи за предпазване от коронавируса, най-ефикасните обаче са тези  с ниво на защита до 95%“.

Оказва се, че маските, са сред най-често купуваните лични предпазни средства, поне в една от благоевградските аптеки е така. Търсят се и шлемове, но доста по-малко.

„Съгласна съм напълно с разпореждането на здравния министър, защото тези шлемове не вършеха никаква работа, освен да си мислим, че носим някаква преграда. Маските, които ние носим в аптеката са медицински маски, който имат ефикасност от 4 до 8 часа, след това трябва да бъдат сменени, но много хора не го правят“ – обясни за Радио Благоевград Елица Петрова, магистър фармацевт от Благоевград.

При репортерската проверка на Радио Благоевград на различни закрити обществени места, като сградата на община Благоевград, Бюрото по труда, аптеки и няколко търговски обекта, не беше установено нарушение на новата заповед.  Не бе установен нито един посетител, клиент или служител, който да носи предпазен шлем, шал или кърпа.

„Маските си остават най-предпочитаното и удобно предпазно средство, моята не е с най- голяма защита, но аз я нося около 4 часа“ коментира жителка на Благоевград, която влизаше в сградата на общината.

„Не съм носил шлем и не бих сложил“ – категоричен бе господин, който влизаше в сградата на Община Благоевград.

„Работя в институция с много хора и контингента е разнообразен. В работата нося и шлем и маска, но имам и преграда поставена. Когато съм навън нося и шал и маска“ – коментира служителка в Бюрото по труда в Благоевград.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Елена Панайотова представя книгата „Приложен театър”

Елена Панайотова представи своята книга „Приложен театър” в Регионалната библиотека на Благоевград. Тя е доктор по театрално изкуство в Нов български университет. Специализирала е европейска култура в Университета в Амстердам и театрална антропология в театър „Один” в Дания. Дългогодишен преподавател е по театрално изкуство в Академията за изкуства..

публикувано на 24.04.24 в 18:37

„Великден във всеки дом” – благотворителна инициатива в Дупница

 „Великден във всеки дом” - т ова е новата кампания на сдружение  „Близо до теб“ за даряване на пакетирани козунаци на самотно живеещи пенсионери в селата от община Дупница. Екипът на сдружението благодари за подкрепата на хората с добри сърца в грижата за хора в нужда. В благотворителната инициатива апелът е да се дарят козунаци, които ще..

публикувано на 24.04.24 в 13:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българинът потребява повече и успява да инвестира

По данни от Наблюдението на домакинските бюджети през 2023 г. на НСИ, годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и нараства с 20.4% спрямо 2022 година. За последните десет години (2014 - 2023 г.) - се увеличава 2.3 пъти.  Годишните разходи са 10 044 лв. средно на лице, което е с 19.7% повече в сравнение с 2022 година. За периода..

публикувано на 24.04.24 в 10:19

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28