Оказва се, че маските, са сред най-често купуваните лични предпазни средства, поне в една от благоевградските аптеки, е така. Търсят се и шлемове, но доста по-малко. Очакванията са, да се увеличи продажбата на маски в бъдеще и заради, влязлата в сила от 1 февруари, забрана за носене на шлемове, шалове и кърпи на закрити обществени места.
Според Елица Петрова, магистър-фармацевт и собственик на аптека в Благоевград, шлемовете са наистина неефикасни срещу коронавируса.
„Съгласна съм с новата заповед на здравния министър, защото тези шлемове не вършеха никаква работа, само създаваха усещане, че имаме някаква преграда пред нас. Те, реално не предпазваха от заразяване с COVID-19. Маските, които ние ползваме в аптеката, са медицински маски за еднократна употреба. 4 часа им е продължителността на най-ефективна защита, на смяна изкарваме с една такава маска“ – коментира още магистър-фармацевт Елица Петрова, която е и собственик на аптека в Благоевград.
Тя уточни, че тези маски имат вграден гел, който осигурява по-добра защита, както за носещия маската, така и за околните.
„Но, не можем да носим тази маска повече от 4 до 8 часа максимум. Не можем с една маска да караме дни наред или месец, макар че има хора, които ги използват и за по-дълго време“ –допълва магистър фармацевтът.
Елица Петрова обясни, че с по-висока защита са маските, които притежават филтър KN 95, който може да се сменя веднъж месечно. В момента, на пазара има такива маски, но не е изключено да се наблюдава дефицит, заради новата заповед на здравия министър и очакваното повишено търсене.
„Реално, тази маска не излиза по-скъпо, защото тя струва около 10 лева, а филтърът е около 5 лева. Но, това е една по-дългосрочна инвестиция. Докато, маските за еднократна употреба, трябва да се сменят на няколко часа и фактически излизат по-скъпо. Иначе, за мен, тези, еднократните маски, са най- удачни, но излизат по-скъпо“ – коментира още Елица Петрова.
Според нея, напоследък е спаднало търсенето на маски. Не се търсят и шлемовете, при които е имало потребителски интерес в началото на пандемията.
„Продаваме все още шлемове, но никога не съм ги препоръчвала на клиентите. Имаше търсене в началото за предпазване на децата и учителите в училище, защото са по-удобни. Но, според мен, те не могат да ни предпазят от коронавируса“ – категорична е Елица Петрова. Според нея, маските си остават най-добрата защита.
В момента, в аптеките, има достатъчно количество дезинфектанти за ръце, ръкавици и други видове предпазни средства.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Елица Петрова:
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..
Град Добринище и селата Места и Филипово ще имат по-модерно и по-икономично улично осветление. Проектът се изпълнява от община Банско. „Ще се подмени цялото улично осветление в град Добринище с модерни светодиоди и фотоволтаични лампи. В момента уличното осветление в нашия град е морално остаряло. Новите осветителни тела ще са по-икономични и площта,..
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..