Младите природолюбители и техните ръководители от Клуб ”Млад планинар” – Петрич се включиха в инициативата “Подари българска книга за Македония”.
„Идеята е на един родолюбив българин – Виктор Стоянов от София, за когото научихме от местна телевизия и от социалната мрежа. Неговото желание е, до края на годината, 10 хиляди български книги да достигнат до домовете на българи, живеещи извън нашите граници - в Северна Македония, Албания, Сърбия и други страни“ – коментира за Радио Благоевград Гергана Сандъкчиева, ръководител на Клуб “Млад планинар“-Петрич.
Това не е първата подобна инициатива, в която се включват младите планинари от Петрич. Преди година и половина, те са дарили около 150 български книги за сънародниците ни, живеещи в гръцкия град Серес.
„Обръщам се с молба, всеки да разгледа библиотеката си и да прецени, дали има книга, с която може да се раздели, така че тя да стигне до друго българско семейство, до други български деца, които да познават историята, такава каквато ние я учим и познаваме. Това е една инициатива с по-различна емоция. Докато преди, ние търсихме „втори дом“ за книгите, които вече нямат място в нашата домашна библиотека по една или друга причина, днес търсим нещо друго, днес българи имат нужда от тази литература и това е нещото, заради което, ще се разделим по-бързо с нещо любимо. Вече не търсим „втори дом“ за книгите, а търсим начин да предадем една история“ – допълни Гергана Сандъкчиева.
Тя сподели, че до 21 февруари, когато се отбелязва Денят на майчиния език, събраните от младите планинари около 200 български книги, ще бъдат по домовете на българите, живеещи в чужбина. До няколко дни книгите ще отпътуват към своите нови притежатели.
„Всеки човек знае у кого е отишла неговата книга, тоест, ние имаме обратната връзка. Това помага на хората да изградят приятелства и да общуват по-открито. Така че, тези, които наистина се чувстват българи, заслужават да се докоснат до българската литература“ – допълни Гергана Сандъкчиева.
Няма срок за продължителността на инициативата. Всеки, който желае, може да дари книга през цялата година.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Гергана Сандъкчиева:
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..
Град Добринище и селата Места и Филипово ще имат по-модерно и по-икономично улично осветление. Проектът се изпълнява от община Банско. „Ще се подмени цялото улично осветление в град Добринище с модерни светодиоди и фотоволтаични лампи. В момента уличното осветление в нашия град е морално остаряло. Новите осветителни тела ще са по-икономични и площта,..
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..