Младите природолюбители и техните ръководители от Клуб ”Млад планинар” – Петрич се включиха в инициативата “Подари българска книга за Македония”.
„Идеята е на един родолюбив българин – Виктор Стоянов от София, за когото научихме от местна телевизия и от социалната мрежа. Неговото желание е, до края на годината, 10 хиляди български книги да достигнат до домовете на българи, живеещи извън нашите граници - в Северна Македония, Албания, Сърбия и други страни“ – коментира за Радио Благоевград Гергана Сандъкчиева, ръководител на Клуб “Млад планинар“-Петрич.
Това не е първата подобна инициатива, в която се включват младите планинари от Петрич. Преди година и половина, те са дарили около 150 български книги за сънародниците ни, живеещи в гръцкия град Серес.
„Обръщам се с молба, всеки да разгледа библиотеката си и да прецени, дали има книга, с която може да се раздели, така че тя да стигне до друго българско семейство, до други български деца, които да познават историята, такава каквато ние я учим и познаваме. Това е една инициатива с по-различна емоция. Докато преди, ние търсихме „втори дом“ за книгите, които вече нямат място в нашата домашна библиотека по една или друга причина, днес търсим нещо друго, днес българи имат нужда от тази литература и това е нещото, заради което, ще се разделим по-бързо с нещо любимо. Вече не търсим „втори дом“ за книгите, а търсим начин да предадем една история“ – допълни Гергана Сандъкчиева.
Тя сподели, че до 21 февруари, когато се отбелязва Денят на майчиния език, събраните от младите планинари около 200 български книги, ще бъдат по домовете на българите, живеещи в чужбина. До няколко дни книгите ще отпътуват към своите нови притежатели.
„Всеки човек знае у кого е отишла неговата книга, тоест, ние имаме обратната връзка. Това помага на хората да изградят приятелства и да общуват по-открито. Така че, тези, които наистина се чувстват българи, заслужават да се докоснат до българската литература“ – допълни Гергана Сандъкчиева.
Няма срок за продължителността на инициативата. Всеки, който желае, може да дари книга през цялата година.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Гергана Сандъкчиева:
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..