Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На училище от днес – учениците от 7, 8 и 12 клас влязоха в класните стаи




Днес в училищата се връщат учениците от 7, 8 и 12 клас след продължителен период на дистанционно обучение. Те ще останат в класните стаи две седмици, след което отново ще преминат към обучение от вкъщи за 14 дни, за да може през това време присъствено да учат другите класове от прогимназиалния и гимназиалния етап.

 "Електронното обучение е добро, но в рамките на две седмици – каза Ирена Стамболиева, преподавател по български език и литература на 6 клас – Децата вече са демотивирани. Отказват да си включат екраните, камерките. Колегите са задължени, ние работим с включени камери, виждам един черен екран, а когато успея да ги мотивирам да си включат камерите – виждам едни тъжни очи, едни уморени физиономии. И ако в началото всички ученици бяха ентусиазирани, че искат да се върнат в училище, сега не, предпочитат да останат вкъщи, харесва им да си стоят вкъщи. Смятам, че вече имаме много пропуски, които ще трябва да наваксваме през лятото."

За организацията на обучението – присъствено и онлайн, директорката на Седмо училище Лилия Стоянова сподели: "В нашето училище би било добре да направим така че на смяна да бъдат половината ученици, което е възможно, ние сме на двусменен режим. Бихме могли да комбинираме с начален етап съответен брой паралелки, които няма да натоварят зоните за разминаване. Лошото е, че ние нямаме тази свобода да вземем сами решение кои от класовете да бъдат присъствено и кои дистанционно. А при нас би могло да организираме тези, които са в обратна смяна, имаме свободни стаи да ги разпределим." 

Заради комбинирането на присъствено и дистанционно обучение се е наложило много пъти да се преработват графиците на учителите, тъй като има учители, които са едновременно и в присъствена форма и в дистанционна. Часовете в присъствената форма са 40 минути, в онлайн – 30 минути, това също създава неудобства. Справят се с всички предизвикателства – увери ни Лилия Стоянова, но това, което тя изтъкна като негатив е, че учениците свикват на този режим – да нямат отговорност да са в класните стаи, да отказват да учат, казвайки че нямат интернет или че микрофонът им е повреден и т.н., което неминуема се отразява на развитието на подрастващите.

Ученици, учители и директорката Лилия Стоянова можете да чуете в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Елена Панайотова представя книгата „Приложен театър”

Елена Панайотова представи своята книга „Приложен театър” в Регионалната библиотека на Благоевград. Тя е доктор по театрално изкуство в Нов български университет. Специализирала е европейска култура в Университета в Амстердам и театрална антропология в театър „Один” в Дания. Дългогодишен преподавател е по театрално изкуство в Академията за изкуства..

публикувано на 24.04.24 в 18:37

„Великден във всеки дом” – благотворителна инициатива в Дупница

 „Великден във всеки дом” - т ова е новата кампания на сдружение  „Близо до теб“ за даряване на пакетирани козунаци на самотно живеещи пенсионери в селата от община Дупница. Екипът на сдружението благодари за подкрепата на хората с добри сърца в грижата за хора в нужда. В благотворителната инициатива апелът е да се дарят козунаци, които ще..

публикувано на 24.04.24 в 13:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българинът потребява повече и успява да инвестира

По данни от Наблюдението на домакинските бюджети през 2023 г. на НСИ, годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и нараства с 20.4% спрямо 2022 година. За последните десет години (2014 - 2023 г.) - се увеличава 2.3 пъти.  Годишните разходи са 10 044 лв. средно на лице, което е с 19.7% повече в сравнение с 2022 година. За периода..

публикувано на 24.04.24 в 10:19

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28