Осем автори от четири балкански страни - България, Северна Македония, Албания и Сърбия. Владо Тренески, Деян Танчовски, Ерлин Аго, Иван Николов, Илия Стояновски, Методий Иванов, Румен Сребранов и Спас Ташев дават своя поглед в спора между България и Северна Македония в „Бяла книга за езиковия спор между България и Северна Македония“.
Общото между тях е, че те са от български произход и доста добре знаят как продължава спорът между съседните страни. За авторите от Северна Македония това не е съвсем безопасно, защото в момента има сериозен натиск в западната ни съседка към хора с българско съзнание. Неслучайно пострадаха и хора, които имат автомобили с българска регистрация.
Книгата ще бъде разпространена в училища в нашата страна, превежда се на английски, на немски, на албански и на македонския диалект, за да може повече хора да узнаят истината. В книгата има и доста снимки на важни документи, които подчертават начина, по който е създадена езиковата норма в съвременната държава Северна Македония. С документи се връщаме назад в историята на българския език.
Основният автор в книгата е доц.д-р Спас Ташев от Института за изследване на населението и човека към Българската академия на науките. Той е и първият директор на Културно-информационния център на България в Скопие. Бил е и заместник-председател на Агенцията на българите в чужбина. Идеята е да се докаже, че проблемът в Северна Македония не е вътрешен и той има доста сериозно значение за развитието на отношенията между двете страни.
Останалото може да научите от разговора на Иван Лазов с доц.д-р Спас Ташев.
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..
Eла, да влезем заедно в дъхавата кухня на баба Вяра! Ще седнем на дървените столове с меки възглавнички и заедно с баба Вяра и внучката й Верчето, ще се насладим на поредната интересна история, която някоя от гостенките им разказва. Ще опитаме от червеното винце и печените орехи и със сигурност ще научим някоя позабравена рецепта. А независимо..
С вкусна питка и мед посрещнахме тази сутрин празника на пчеларите в студио 2 на Радио Благоевград . Този подарък направи за екипа ни Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която беше наш гост по повод деня, в който почитаме свети Великомъченик Харалампий, покровител на пчеларите и на меда. Тя припомни, че празникът на..
В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..